Naga MarketsFED, FOMC, Rezerwa Federalna, Comparic
Czy Rezerwa zdecyduje się na podwyżkę w tym roku?

Godzina 20:00 będzie jednym z najważniejszych punktów tego roku – tak przynajmniej wynika z komentarzy większości największych banków inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy pogląd na dzisiejszą decyzję FOMC analityków czterech dużych banków: Barclays, BNP Paribas, Credit Agricole oraz Goldman Sachs.


Barclays

Długo oczekiwane wrześniowe posiedzenie FOMC dobiega właśnie końca, a to oznacza, że już za kilkadziesiąt minut poznamy decyzję w sprawie kształtu amerykańskiej polityki monetarnej. Czego się spodziewać? Rynkowy entuzjazm osłabł po wyraźnie słabszych danych makroekonomicznych jakie zostały opublikowane od lipca. Również miniony tydzień można nazwać mieszanym jeśli chodzi o publikacje.

Naszym zdaniem rynkowa wycena możliwości na podwyżkę jest zbyt niska, jednak nie zaskakująco niska – oceniają analitycy Barclays. Widzimy szansę na dzisiejszą podwyżkę, jednak nadal jest ona niższa niż 30%. Jeśli FOMC po raz kolejny się wstrzyma, oczekiwana jest silniejsza, bardziej jastrzębia wypowiedź Janet Yellen, która powinna odzwierciedlić obecne w FOMC poglądy.

Istnieje duża szansa na obniżkę o 25-50 pb. tzw. kropek. Nowa średnia powinna wskazywać na zaledwie jedną podwyżkę w tym roku i dwie w 2017.

BNP Paribas

Analitycy BNP Paribas uważają, że Fed zdecyduje się na gołębią podwyżkę o 25 pb. na dzisiejszym posiedzeniu. Jak przekonuje bank, nawet taka podwyżka jest lepsza od żadnej i udowodni inwestorom chęć Fed do zacieśniania swojej polityki. Reakcja rynku powinna być jednostronna – silny wzrost wartości USD w stosunku do pozostałych walut G10. W momencie, w którym duża część inwestorów znajduje się w którkich pozycjach może to oznaczać ruch nawet o kilkaset pips.

Credit Agricole

Dziś nie doczekamy się zmiany w amerykańskiej polityce monetarnej – twierdzą analitycy Credit Agricole, którzy uważają, że dzisiejsze posiedzenie będzie stanowić bazę do grudniowej podwyżki.

Obecnie rynek wycenia scenariusz wrześniowej podwyżki na około 20% co zdaniem banku doskonale jest odzwierciedlone w obecnej wycenie dolara. Sam zielony osłabiał się po każdym posiedzeniu w tym roku, jednak zdaniem Credit Agricole – w tym miesiącu może być inaczej.

Obecna wycena podwyżki w 2016 roku to około 55%. Zatem bardziej jastrzębi niż zwykle wydźwięk oświadczenia FOMC będzie byczym sygnałem dla rynku, który z dużą dozą prawdopodobieństwa rzuci się co zakupu USD.

Goldman Sachs

Dzisiejszy wieczór jest jednym z najważniejszych wieczorów w tym roku. To właśnie dziś Rezerwa Federalna zadecyduje o kształcie swojej polityki monetarnej. Zdaniem analityków Goldman Sachs szanse na dzisiejszą podwyżkę są mniejsze od 5%. Bank znacznie bardziej łaskawym okiem patrzy natomiast na grudzień – zdaniem analityków istnieje bowiem 65% szansa, że to właśnie w rok po pierwszej podwyżce FOMC zdecyduje się zmienić poziom stóp po raz kolejny.

Zmiany dotkną też sławny dot plot pokazujący prognozy poszczególnych członków Fed dotyczące poziomu stóp procentowych w przyszłości. Zdaniem Goldman Sachs mediana kropek spadnie z dwóch do jednej w 2016 roku oraz z trzech do dwóch podwyżek w 2017 roku. Długoterminowe prognozy nadal powinny wskazywać na poziom trzech procent – przekonuje bank.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here