Naga MarketsDzisiejsze dane z rynku pracy były zupełnym przeciwieństwem tego, co działo się w ubiegłych miesiącach. Jak możecie przeczytać w artykule: “NFP 271 tysięcy! Podwyżka stóp jednak w grudniu?”, zarówno NFP jak i pozostałe składowe raportu biura pracy, wypadły nadzwyczaj dobrze.

Według Chrisa Rupkeya – głównego ekonomisty banku Mitsubishi UFJ jest prawie pewne, że dane, które dziś poznaliśmy przekonają Rezerwę Federalną do podwyżki stóp procentowych w przyszłym miesiącu.

W swoim raporcie przekonuje, że powody, dla których Fed dotychczas zachowywał ostrożność, przestały obowiązywać z uwagi na prawdziwą ekspansję gospodarczą. Ponadto pociesza wszystkich oszczędzający i zauważa, że to już koniec ich koszmaru, który trwał bardzo długo. Wszak ich oszczędności zyskiwałyby z każdą podwyżką stóp.

Czy jednak podwyżka w tym roku ma sens? Według – laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii – Paula Krugmana – absolutnie NIE. Jak zauważa na swoim blogu argumenty, które obowiązywały przeciwko podwyżce, cały czas są w mocy i nie powinny być porzucane tylko z uwagi na dane z jednego, lepszego miesiąca.

Mimo, że zauważalny jest wzrost płac, to cały znajduje się on na niższych poziomach niż te, które obowiązywały przed wybuchem kryzysu. Bazowa inflacja też jeszcze nie zachwyca i wciąż nie osiągnęła poziomu, który za cel obrał sobie Fed. Jak twierdzi Paul, chodzi jednak o to, że istnieje dobry powód, by wierzyć, że poziom inflacji sprzed kryzysu był zbyt niski. Fed zwykł myśleć, iż 2-procentowa inflacja jest wystarczająca, by podnosić stopy, a jak już teraz wiemy – ten tok myślenia jest całkowicie błędny. Tak więc, Fed nie powinien być nadmiernie chętny do podnoszenia stóp jeśli inflacja i wzrost płac nie będą co najmniej, a najlepiej powyżej poziomu sprzed kryzysu.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Spekuluj na wzrosty i spadki światowych indeksów giełdowych z FxGrow[/pullquote]

Zdania co do zasadności ewentualnej podwyżki wśród ekonomistów i analityków są podzielone. Decydował będzie jednak Fed, a rynki już teraz wyceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na 70%, co doskonale widać po 30-dniowych kontraktach terminowych Fed:fed-futurestokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here