Naga MarketsPrairie Mining chce od Polski 4,2 mld zł. Kolejny skokowy wzrost notowań - zapiski giełdowego spekulantaLiderem wzrostów na warszawskim parkiecie podczas środowej sesji była spółka Prairie Mining Limited. Otwarcie sesji z ogromną luką wzrostową to efekt informacji o tym, że firma pozwie Polskę w postępowaniu arbitrażowym z tytułu dwustronnej umowy inwestycyjnej Australia-Polska, w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln GBP, a więc około 4,2 mld zł. “Roszczenie odszkodowawcze przeciwko Polsce zostało złożone do trybunału w ramach arbitrażu z tytułu BIT (umowa Australia-Polska) w wysokości 806 mln GBP, co obejmuje wycenę wartości szkód i utraconych przez spółkę Prairie zysków związanych z kopalniami JKM i Dębieńsko, a także naliczone odsetki związane z ewentualnymi odszkodowaniami” – podano w komunikacie.

Prairie twierdzi, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z traktatów poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko w Polsce, a działania te pozbawiły spółkę Prairie całej wartości jej inwestycji w Polsce. We wrześniu 2020 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozew i wybicie notowań

Prairie formalnie rozpoczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce na podstawie zarówno Traktatu Karty Energetycznej, jak i umowy o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji Australia-Polska, zarzucając Polsce blokowanie rozwoju należących do spółki kopalń. Patrząc na wykres, notowania rosną skokowo, gdy pojawiają się podobne informacje. Postępowanie zajmie sporo czasu, nie byłoby więc zaskoczeniem, gdyby scenariusz się powtórzył i ponownie, kurs zaczął powoli spadać.

prairie


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here