Naga MarketsCeny akcji AstraZeneca spadają po doniesieniach BloombergaCeny akcji AstraZeneca spadły od rana o ponad 2%, po tym jak doszło do ujawnienia jej propozycji dla Gilead Sciences w sprawie potencjalnej fuzji. Jeżeli doszłoby do tej fuzji to powstałaby jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie.

  • Bloomberg ujawnił w weekend propozycje fuzji dla amerykańskiej spółki.
  • AstraZeneca, o wartości 140 miliardów dolarów, jest największym brytyjskim producentem leków według kapitalizacji rynkowej.
  • Gilead Sciences jest twórcą leku, który otrzymał zgodę Stanów Zjednoczonych na bycie stosowanym u pacjentów z koronawirusem.

Brytyjska propozycja fuzji

Gdyby połączyć te dwie spółki, ich kapitalizacja rynkowa wyniosłaby około 232 miliardów dolarów.

Obie spółki uczestniczą w wyścigu do stworzenia pierwszej szczepionki przeciwko COVID-19. Dzięki fuzji mogłoby dojść do przyspieszenia  prac, dzięki wymianie już posiadanej wiedzy. Niemniej jednak połączenie brytyjskiej AstraZeneca i amerykańskiego Gilead Scienes może doprowadzić do politycznych spięć, ponieważ rządy państw starają się zapewnić sobie korzystne warunki zakupu szczepionki.

Umer Raffat, analityk w Evercore ISI, zadał pytanie dlaczego brytyjska spółka miałaby dążyć do związania się z firmą, która rozwija się w wolniejszym tempie.

Dlaczego firma rosnąca w tempie ponad 10% miałaby być zainteresowana firmą rosnącą w niskim tempie?– powiedział Raffat.

Zobacz również: COVID-19 wobec jego skutków w przyszłości gospodarki

Analityk dodał jednak, że niskie zadłużenie netto Gileada pozwoliłoby potencjalnemu konkurentowi na złożenie oferty z wysokim poziomem dźwigni finansowej i osiągnięcie wzrostu zysku na akcję.

Ceny akcji AstraZeneca wzrosły o 17,36% w ciągu 3 miesięcy

Raport Bloomberga mówi, że AstraZeneca skontaktowała się z Gileadem w zeszłym miesiącu, ale jej amerykański rywal nie był zainteresowany połączeniem.

Wczesne badania pokazujące, że lek AstraZeneca „Calquence” może pomóc ludziom z COVID-19, doprowadziły do wzrostu cen amerykańskich akcji spółki, jednak pozytywny wpływ badań na ceny już się ulotnił.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji AstraZeneca w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here