Naga MarketsPracownik Tesli udaremnił atak rosyjskich cyberprzestępców Ostatnie tygodnie przyniosły Tesli olbrzymi wzrost kapitalizacji, a w całym 2020 roku ceny akcji firmy wzrosły o 435%. Popularność amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych nie przełożyła się jedynie na lepsze wyniki na giełdzie, ale również na większe zainteresowanie ze strony przestępców.

  • Próba ataku na firmę została potwierdzona przez prezesa Tesli, Elona Muska.
  • Obywatel Rosji oferował milion dolarów za wprowadzenie oprogramowania do systemu Tesli.
  • Przestępcy chcieli wymusić na spółce zapłacenie okupu za nie publikowanie danych.

Dobrze zaplanowany atak

W czwartek na swoim Twitterze Elon Musk potwierdził, że Tesla stała się celem poważnego ataku.Celem spisku było zwerbowanie pracownika firmy w celu potajemnego przeniesienia złośliwego oprogramowania dostarczanego przez konspiratorów do systemu komputerowego firmy, odfiltrowania danych z sieci firmy i zagrażania ujawnieniem tych danych w Internecie, o ile firma nie zapłaci okupu – czytamy w raporcie amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

Zobacz również: Walmart przyłączył się do Microsoftu w staraniach o zakup TikToka

Według portalu Teslarati, który jako pierwszy opisał sprawę, obywatel Rosji Egor Igorevich Kriuchkov skontaktował się z rosyjskojęzycznym pracownikiem fabryki Tesli w Nevadzie i zaproponował wspólny wyjazd do Lake Tahoe. Po powrocie, Kriuchkov zaproponował „zwerbowanemu” pracownikowi 500 tysięcy dolarów (następnie zwiększone do miliona), za wprowadzenie oprogramowania do systemu informatycznego firmy.

Wsparcie FBI

Plan przestępcy zakładał, że informatycy firmy Elona Muska zajmą się przywracaniem systemu do pierwotnego stanu przez co nie wykryją próby kradzieży danych. Anonimowy pracownik Tesli poinformował jednak o całym zajściu swoich przełożonych.

Pracownik Tesli zgłosił planowany atak na firmę, która z kolei skontaktowała się z FBI. Agencja federalna wkroczyła do działania, a z ich pomocą, pracownik Tesli nadal kontaktował się z Kriuchkovem. – informuje Teslarati.

Dwudziestosiedmioletni obywatel Federacji Rosyjskiej został aresztowany przez amerykańskie organy ścigania 22 sierpnia. Przestępca próbował przedostać się z Reno do Los Angeles, skąd miał uciec ze Stanów Zjednoczonych.

invest
Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Tesli w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here