Naga MarketsQiwi – duża rosyjska spółka zajmująca się płatnościami – odegrała dużą rolę w rozwoju technologii blockchain w kraju, głównie za sprawą CEO oraz głównego udziałowcy – Siergieja Solonina. Niedawno wyszła na jaw przyczyna jego zainteresowania się kryptowalutami. Wszystko za sprawą wykorzystania w 2011 roku komputerów spółki przez byłego już pracownika, który na firmowym sprzęcie wykopał około 500 tys. Bitcoinów.

Bitcoiny warte dziś miliardy

Jak wyglądała historia zuchwałego oszustwa pracownika Qiwi? W 2011 roku szef ochrony dał znać Soloninowi, że komputery są włączone w trakcie nocy. Po trzech miesiącach dochodzenia okazało się, że jeden z wyżej postawionych techników wykopał za ich pomocą pół miliona BTC wartych wtedy około 5 mln USD. Przeliczając na dzisiejszą wartość, byłoby to ponad 4 mld USD.

Gdy doszło do konfrontacji pomiędzy Soloninem a pracownikiem, CEO zażądał wyjaśnień oraz oddania kryptowalut. Oszust jednak postanowił się zwolnić. Solonin zainspirował się tym wydarzeniem. Stworzył zespół, którego celem było wykorzystanie mocy obliczeniowej firmowych komputerów do kopania Bitcoina. Udało mu się również odtworzyć nieco danych wykorzystanych przez byłego pracownika, ale nie był w stanie odzyskać wykopanych przez niego monet. Okazało się, że później całość została przez niego utracona podczas włamania na jedną z giełd kryptowalutowych.

Solonin uwierzył w kryptowaluty

Dla CEO Qiwi cała historia była nie do uwierzenia. Pracownik korzystający z firmowych komputerów osiągnął zysk, którego spółka nigdy nie zanotowała. Wydarzenie to sprawiło, że przestawił się na kryptowaluty. Zatrudnił osoby doświadczone w pracy z chipami komputerowymi, aby pomogły przyspieszyć proces kopania. Qiwi sprzedaje teraz między innymi sprzęt do kopania monet oraz współpracuje z Revolutem.

Ponadto działalność spółki skupia się na sztucznej inteligencji oraz na technologii blockchain. Solonin uważa, że to właśnie bloki pozwolą na całkowitą integrację systemów komputerowych. Zainteresował się też szeroko pojętymi danymi i ich analizą. Jego zdaniem kryptowaluty staną się coraz bardziej popularne, w przyszłości zostaną głównym narzędziem akumulacji i wymiany wartości. Nie jest pewien, czy to Bitcoin będzie pełnił tę funkcję, czy może pojawi się lepsza alternatywa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here