Naga MarketsCzarne chmury podejrzeń wiszące nad Lloyds Banking Group stały się właśnie jeszcze ciemniejsze ze względu na ostatnie nowości dotyczące Martina Chantree – starszego dealera walutowego przedsiębiorstwa – który działając w zmowie z BP miał podejmować próby manipulowania transakcjami FX o wartości prawie 500 milionów dolarów amerykańskich!

Nowe zarzuty przeciwko Lloyds Bank – które z pewnością nie pomogą w obecnie trwających śledztwach dotyczących manipulacji stawkami walutowymi – mówią o tym, że Chantree otrzymał instrukcje co do podejmowanych działań bezpośrednio od przedstawicielstwa banku. Jego zadaniem była sprzedaż 300 milionów funtów (ok 500 milionów dolarów), niezależnie od ruchów cenowych, nieznanemu odbiorcy związanemu ze spółką naftową BP. Jest to kolejny przykład, że na rynku obracającym prawie 5,3 bilionami dolarów dziennie coraz więcej osób decyduje się na nieuczciwe praktyki licząc na uszczknięcie kawałka tego ogromnego tortu dla siebie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tutaj sprawa wydaje się przybierać jednak inny charakter. Llyoyds Banking Group na transakcji stracił bowiem 750 tysięcy dolarów – funt brytyjski spadł bowiem o 16 punktów bazowych w stosunku do dolara w momencie wykonywania transakcji.

Według Charlesa Kuhna, prawnika reprezentującego Hickman & Rose „wyciek informacji cenowych może stanowić próbę popełnienia nadużyć rynkowych lub insider dealingu. Coraz częściej regulatorzy są przygotowani do podjęcia zdecydowanych działań wobec osób i instytucji, które ich zdaniem mogą brać udział w takowych niezgodnych z prawem działaniach. Konsekwencje przekazania informacji o pozycji tradingowej nieupoważnionej osobie trzeciej może posiadać naprawdę poważne konsekwencje.”

Do tej pory działania organów regulujących rynki finansowe doprowadziły do zawieszenia, złożenia rezygnacji lub zwolnienia ponad 20 traderów pracujących dla największych banków na świecie. Co do przypadku Lloydsa to zdecydował się zwolnić Chantree jeszcze na początku lutego – to właśnie wtedy udało się odkryć nagrania głosowe z udziałem tradera mogące sugerować powstanie domniemanego wycieku poufnych danych.

Jakie jest stanowisko Lloyds Bank oraz BP?

W konwersacji mailowej wymienianej z Bloombergiem przedstawiciele Lloyds bank tak komentowali całą sprawę:

„Wszystkie z postawionych zarzutów traktujemy bardzo poważnie i natychmiast wszczęliśmy odpowiednie postępowanie wewnętrzne. Dochodzenie obecnie trwa a jako, że znajduje się obecnie na bardzo wczesnym etapie, byłoby niestosownym spekulować na temat jego potencjalnych wyników w tym momencie.”

Co do samego BP, będącego drugim co do wielkości koncernem naftowym w Europie, to jest aktywnym graczem na rynku walutowym zabezpieczając się przed większymi zmianami kursów poszczególnych walut tych rynków, na których działa. Jednak najnowsze oskarżenia o wycieku informacji mogą spowodować, że koncern znajdzie się na długiej liście firm, które Lloyds bada pod kątem manipulowania transakcjami. BP wydało oficjalne oświadczenie odpierając oczywiście zarzuty i stwierdzając:

„BP nie sprzedawało funta sterlinga aż do momentu kiedy na rynkach było już wiadomo, że Lloyds aktywnie wyprzedaje walutę. Zdecydowanie odrzucamy wszelkie sugestie, że jakikolwiek z naszych traderów był zaangażowany w nieetyczną działalność handlową.”

Według Andre Spicera, profesora w londyńskim Cass Business School specjalizującego się w badaniu zachowań traderów „istnieje bardzo silna i zaufana sieć powiązań pomiędzy traderami walutowymi. Jeżeli chcą zrobić karierę na rynku muszą zachowywać odpowiednie stosunki pomiędzy sobą stawiając nad nie bardzo często stosunki z pracodawcą. Jest to bardzo często powodem nadużyć.” Skandale walutowe w ostatnich latach stały się praktycznie normą w przypadku FX, szczególnie w zakresie podmiotów instytucjonalnych – nawet pomimo stosowania kolejnych regulacji prawnych, które mają ukrócić nielegalne zmowy traderskie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here