Naga MarketsPraca zdalna przyszłością branży?Pandemia koronawirusa i początkowa kwarantanna z nią związana pokazały, że świat uległ sporym zmianom. Wiele osób w domach masowo oglądało filmy i seriale czy grało używając ranking kasyn w Polsce w automaty online. Zmienił się także model pracy, gdzie większość osób na co dzień pracujących w biurach zostało wysłanych na home office. Wszystko na to wskazuje, że praca zdalna będzie przyszłością wielu dziedzin.

Nowy świat, nowe możliwości

Choć nie mieliśmy do czynienia z globalnym zlodowaceniem czy kataklizmami, to jednak koronawirus znacząco zmienił nasze życie w I połowie 2020 roku. Konieczność zachowania dystansu społecznego sprawiła, że większość osób musiała zostać w domu. Ich codzienne obowiązki z biura zostały przeniesione do domów, mieszkań. Tak zwany home office czyli domowe biuro stało się czymś powszechnym i ważnym dla dalszego funkcjonowania zarówno mniejszych jak i większych firm. Praca zdalna okazała się dla jednych czymś zupełnie nowym, dla innych czymś, co jest im bliskie w codziennych obowiązkach. Od lipca czy sierpnia w wielu firmach powoli dochodzi do powrotu do standardowego modelu pracy. Jednak z drugiej strony w dużej liczbie korporacji pracownicy już teraz zostali poinformowani, że do biur najwcześniej wrócą dopiero z początkiem 2021 roku.

Chcemy nowego modelu pracy

Jeszcze w 2018 roku przeprowadzone zostały badania na wybranej grupie polskich pracowników biurowych. Okazało się wtedy, że tylko jedna na trzy firmy w naszym kraju umożliwiały pracę zdalną i to najczęściej tylko raz w tygodniu. Tymczasem coraz więcej pracowników szukało dla siebie bardziej elastycznych form pracy. Już 2 lata temu aż 3/4 pracowników deklarowało, że gdyby mieli możliwość pracy zdalnej, chętnie by z niej skorzystali. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej pracowników szuka takiego modelu pracy na rynku. Pracodawcy muszą z kolei dostosowywać się do zmian panujących na rynku pracy. Tego typu zmiany można choćby zaobserwować od kilku lat na rynku amerykańskim, gdzie to pracownicy oczekują od pracodawców pracy zdalnej.

Tak było jednak w 2018 roku. 2 lata później sytuacja uległa poważnym zmianom. Gdy ogromna większość pracowników biurowych przeniosła swoje obowiązki do domu, system pracy musiał zostać dostosowany do nowych reguł. Okazało się, że wiele osób stało się bardziej efektywnych w domu. Praca domowa pozwoliła na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na transporcie, jak i dała wielu osobom większą szansę na przebywanie z rodziną, nawet w czasie pracy. Nie dziwi zatem fakt, że po zakończeniu pandemii jeszcze więcej osób nie tylko będzie chciało, lecz wręcz oczekiwało takiego modelu pracy. Firmy będą zatem musiały dostosować się do pracowników. Mogą zezwolić na czasową lub zmienną pracę zdalną. Już teraz w niektórych firmach z powodzeniem sprawdza się system dwutygodniowy, kiedy to przez jeden tydzień pracuje się w domu, a przez następny w biurze.

Nie można też zapominać o tym, że same firmy mogą na tym sporo zaoszczędzić. W prestiżowych lokalizacjach jak Warszawa, Kraków, Górny Śląsk, Trójmiasto czy Wrocław już teraz wiele przedsiębiorstw, dużych korporacji płaci ogromne sumy za wynajem biurowców, pomieszczeń biurowych. Jeśli część pracowników będzie mogła pracować zdalnie, to w skali miesiąca firma może zaoszczędzić znaczne pieniądze na bieżącym funkcjonowaniu biura. Można przecież ograniczyć powierzchnię biurową, ilość pomieszczeń, a także wydatków na media. Zaoszczędzone środki można zainwestować choćby w pracowników. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs funta największym przegranym tygodnia, a dolar wygranym. Euro i frank z silnym wzrostem
Następny artykułKurs funta jednym z najwiekszych przegranych tygodnia! Dolar znów Safe Haven
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here