Naga MarketsBank of EnglandO godzinie 10:30 rynki poznały raport z brytyjskiego rynku pracy publikowany przez National Statistics. Główny wskaźnik notował pozytywne zmiany, a razem z nim również kilka wskaźników pobocznych. Zobacz jak na publikację reagował funt szterling.


Claimant count za wrzesień wyraźnie w dół

Główna część raportu z brytyjskiego rynku pracy – wskaźnik claimant count – podaje zmianę ilości bezrobotnych w tysiącach. Więcej na jego temat możesz przeczytać w słowniku makro portalu Comparic.pl.

  • Claimant count – 0,7tys., prognoza 3,0tys., poprzednio 2,4tys.
  • Sierpniowa stopa bezrobocia – 4.9% zgodnie z prognozami i wynikiem poprzednim
  • Średnie zarobki tygodniowe – 2.3%, zgodnie z oczekiwaniami, wynik z zeszłego miesiąca w górę do 2.4%
  • Średnie zarobki z wykluczeniem bonusu – 2.3% (prognoza i wynik poprzedni 2.1%). Rezultat z poprzedniego miesiąca również zrewidowany w górę do 2.2%
  • Zmiana zatrudnienia – 106 tysięcy, prognozowano 76 tysięcy, poprzednio 174 tysiące

Raport wypada więc w ogólnym ujęciu pozytywnie, a warunki na brytyjskim rynku pracy prezentują się dosyć stabilnie.

Czy wiesz że…

Claimant Count Change (zmiana liczy ubiegających się o zasiłek), to wskaźnik ekonomiczny stosowany przez UK w celu mierzenia bezrobocia od 1970 roku. Najświeższe odczyty dostarcza brytyjskie ONS (Office of National Statistics).

Claimant Count Change mierzy liczbę ludzi, którzy ubiegają się o zasiłki dla bezrobotnych (Jobseeker’s Allowance – JSA) w trakcie aktywnego poszukiwania pracy (z wykluczeniem części osób upośledzonych oraz studentów poszukujących pracy sezonowej). Zmiana liczby ubiegających się jest publikowana raz w miesiącu, jako procentowy udział składających wnioski o zasiłek w stosunku do części populacji w wieku produktywnym (16-64 lata).

Wskaźnik ukazuje się zazwyczaj w połowie miesiąca razem z rozleglejszymi raportami dotyczącymi ogólnej sytuacji brytyjskiego lub regionalnego rynku pracy.

Funt szterling reaguje wzrostami

Po publikacji pozytywnego raportu z rynku pracy na notowaniach funta szterlinga widzieliśmy aprecjacyjne odbicie. GBP/USD w momencie publikacji zyskiwał 35 pipsów, testując szczyty środowej sesji (jednak nieudanie):

GBP/USD H1
GBP/USD H1

Reakcja o podobnym zakresie widoczna była na EUR/GBP. Cena zatrzymała się pod dziennym pivotem, a dane makroekonomiczne dały sygnał do osunięć. Silniejszy opór short-term tworzą jednak dołki wtorkowe połączone z M2 (mid-pivotem). Jeżeli wspomniany poziom uda się pokonać, wtedy otrzymamy sygnał, że byki na funcie chcą kontynuować swój wczorajszy rajd wzrostowy w stosunku do euro:

EUR/GBP H1
EUR/GBP H1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here