Prawdopodobnie zbyt optymistyczne jest obecne oczekiwanie inwestorów co do emisji wspólnego długu UE, choć obecne poziomy cenowe zwiększają atrakcyjność zakupu euro na rynku opcji, wskazują analitycy z Nordea. Eksperci z Danske Banku także dostrzegają potencjał wzrostu wspólnej waluty. Kurs EUR/USD charakteryzuje się dziś niską zmiennością oscylując przy poziomie 1,09.
- Niemcy i Francja chcą wdrożyć pakiet pomocy w wysokości 500 mld EUR
- UE może wycofać MIFID II by wesprzeć gospodarkę w walce z pandemią
Kurs EUR/USD: Czas kupić bilet na poziom 1,20 – Nordea

– Dostrzegamy bardzo niskie ryzyko, że orzeczenie niemieckiego trybunału konstytucyjnego okaże się średniookresową przeszkodą dla działań EBC. Jeżeli francusko-niemiecka propozycja emisji wspólnego długu przejdzie test w nadchodzącym tygodniu i uzyska wsparcie z całej UE-27, uważamy, że byłoby to ważne wydarzenie pozytywne dla euro – napisano w raporcie.
Te artykuły również Cię zainteresują
Euro mogłoby również uzyskać wsparcie, jeżeli nowe środowisko regulacyjne w strefie zostanie dodane do pomysłu wspólnego długu UE. Prawodawcy w ostatnich dniach zaczęli poważnie się zastanawiać czy wycofać MIFID II, co prawdopodobnie byłoby dużym pozytywem dla rentowności sektora bankowego oraz dla wzrostu ogólnej akcji kredytowej.
– Jeżeli założyć, że MIFID II zostanie wycofany to uważamy, że poziom 1,20 na EURUSD może zostać osiągnięty – dodano.
Perspektywy globalne wskazują na lepsze nastawienie do euro
Podczas gdy w zeszłym tygodniu para EUR/USD naruszyła 1,10, tydzień ostatecznie zakończył się w okolicach 1,09 w miarę wznowienia konfliktu między USA, a Chinami. Analitycy w Danske Banku dostrzegają możliwe kolejne zmiany, które będą miały pozytywny wpływ na wspólną walutę.
– Uważamy, że kurs EUR/USD będzie nadal kształtował się w okolicach poziomu 1,09 (odchylenie 1,07 – 1,11) w zależności w dużej mierze od globalnych trendów reflacyjnych – wskazano w raporcie.
– Dostrzegamy możliwość dalszej aprecjacji euro zwłaszcza, że UE prawdopodobnie osiągnie porozumienie i państwa członkowskie podpiszą przyjazną umowę budżetową, biorąc pod uwagę, że stoją za nią zarówno Francja, jak i Niemcy – podsumowano.

Zobacz również inne teksty autora:
- Euro zyskuje 5. dzień z rzędu na fali optymizmu
- Merkel i Macron oferują 500 mld EUR dla pogrążonej w recesji strefy euro
- Lagarde: EBC będzie kontynuować QE pomimo orzeczenia niemieckiego sądu
- Strefa euro: Gospodarka wróci do normy najwcześniej w 2021 roku
- Pat w negocjacjach UE-UK. Hard Brexit straszy pogrążoną w pandemii Europę