Naga MarketsPozytywne doniesienia ze światowych rynków. Kolejna spółka przynosi informacje o skutecznej szczepionceNa pozytywny sentyment przed startem wczorajszej sesji wskazywały notowania kontraktów terminowych na S&P 500, czy DAX 30, a także bardzo dobra sesja w Azji gdzie Nikkei 225 znalazł się na niespełna trzydziestoletnich maksimach. W związku z powyższym bez większego zaskoczenia także i sesja w Warszawie rozpoczęła się w pozytywnych nastrojach, które zostały utrzymane przez całą sesję za sprawą informacji o nowej szczepionce na koronawirusa.

Moderna kolejną spółką testującą szczepionkę

W tym wypadku mowa już nie o preparacie Pfizera, lecz ogłoszonej szczepionce przez spółkę Moderna, która ma mieć skuteczność na poziomie 94% (w porównaniu do 90% Pfizera) i przede wszystkim ma być znacznie łatwiejsza w przechowywaniu (szczepionka Pfizera musi być przechowywana w co najmniej -70 stopniach Celsjusza). Nad szczepionkami wciąż pracują także inne firmy, m.in. AstraZeneca. Dostępność więcej niż jednej wysoko skutecznej szczepionki zwiększa prawdopodobieństwo zaszczepienia znacznej części populacji w krótszym okresie czasu, co naturalnie pozytywnie przekłada się na perspektywy gospodarcze.

Te artykuły również Cię zainteresują

W związku z powyższym w dniu wczorajszym obserwowaliśmy dalszy dynamiczny przepływ kapitału do spółek, które były najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa. Subindeksy takie jak WIG-Moto, WIGGórnictwo czy WIG-Odzież zyskały kolejno 7,1%, 6,67% i 6,43%. Kolejną bardzo dobrą sesję za sobą mają także Banki. Indeks WIG-Banki zyskał aż 5,84%. Od dołka powyższego indeksu, który miał miejsce na początku bieżącego miesiąca, indeks agregujący podmioty z sektora bankowego wzrósł aż o niespełna 45%, co jest wartością niezwykle wysoką jak na duże spółki.

Wśród spółek najmocniej zyskujących wyróżniały się m.in. Rainbow Tours (+13,25%), DataWalk (+8,81%), PKN Orlen (+8,39%), czy Lotos (+8,59%). WIG20 tym samym zmierza w stronę 1880 pkt, gdzie mieszczą się maksima konsolidacji z okresu czerwiec-wrzesień i które to obecnie wyznaczają kluczowy opór. Pokonanie powyższych poziomów w najbliższych tygodniach z technicznego punktu widzenia otworzyłoby drogę do długoterminowego trendu wzrostowego.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Amerykański S&P 500 zakończył w dniu wczorajszym sesję na poziomach zbliżonych do tych notowanych podczas zamknięcia rynku w Warszawie, stąd w godzinach porannych nie będzie potrzebne dostosowanie do rynków bazowych. Niemniej jednak notowania kontraktów terminowych na powyższy S&P 500, czy na DAX 30 wskazują na ok. 0,3-0,4% przecenę, stąd należy oczekiwać także stonowanego otwarcia w Warszawie. W dalszym ciągu oczekujemy relatywnej siły tradycyjnych sektorów gospodarki w odpowiedzi na oczekiwania względem szczepionek. Kluczowe w najbliższych dniach na warszawskim parkiecie będzie zachowanie WIG20 w okolicy oporu na poziomie 1880 pkt.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here