Naga MarketsJuż po niemieckich publikacjach z godziny 9:30 można było spodziewać się, że szacunkowe wyliczenia europejskiego PMI mogą pozytywnie zaskoczyć. Rzeczywiście, pierwsze dane za sierpień pobiły prognozy w dość zauważalny sposób windując euro na nowe, sesyjne szczyty. 


Strefa euro wyraźnie utrzymała dotychczasowe tempo wzrostu gospodarczego – stwierdza raport IHS Markit na podstawie wyników przeprowadzonych ankiet. Za sierpniową dynamikę wzrostu odpowiedzialny był w głównej mierze silny przyrost produkcji przemysłowej w strefie.

Główny wskaźnik Markit PMI wyniósł w sierpniu 55.8 punktów. Nieco więcej niż lipcowe 55.7, jednak należy zwrócić uwagę, że dzisiejsze wartości bazują na 85% wypełnionych przez przedsiębiorstwa ankiet. Manufacturing PMI wyniosło 57.4 punkty (wobec prognoz na poziomie 56.3) tymczasem szacunkowa wartość PMI dla usług spadła do poziomu 54.9 z 55.4 w lipcu.

Najnowsze dane potwierdzają siłę z jaką europejska gospodarka brnie do przodu. Stabilizacja w prognozach przyszłych warunków ekonomicznych jest zadowalająca – komentuje Andrew Harker z IHS Markit.

Istnieją natomiast dalsze dowody na ochłodzenie się warunków w sektorze usług. Sierpniowe dane dotyczące liczby nowych zamówień są jak na razie najsłabsze w tym roku. Gorsza sytuacja w usługach kompensowana jest natomiast bardzo zadowalającymi wynikami przedsiębiorstw wytwórczych. Zwiększona liczba zamówień przekłada się na wyższy poziom eksportu europejskich producentów, które najprawdopodobniej będą potrzebowały dodatkowych pracowników w kolejnych miesiącach – konkluduje Harker. 

Reakcja rynku

Zaskakująco pozytywne dane odbiły się na wycenie euro na rynku. Wspólna waluta nabiera wartości w stosunku do większości walut G10. EUR/USD wybija górą wąski kanał spadkowy i wyraźnie zmierza ku 1,1800:

Handlujesz na danych? Skorzystaj z opcji waniliowych!

EUR/GBP kontynuuje swój trend wzrostowy przebijając kolejny psychologiczny poziom oporu na 0,9200Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here