Naga MarketsMężczyzna trzymający w ręce torebkę z flagą UKPożyczki rządu Wielkiej Brytanii wzrosły w sierpniu do nowych rekordowych wartości napędzane przede wszystkim olbrzymimi wydatkami na zwalczanie skutków pandemii koronawirusa. Rzecz jasna, deficyt budżetowy w UK wystrzelił w górę i jak do tej pory w tym roku jest większy niż poprzedni całoroczny wynik osiągnięty w czasie globalnego kryzysu finansowego.

  • Wielka Brytania w tym roku fiskalnym przebiła już poprzedni rekord pożyczek z poprzedniego najgorszego pod tym względem roku
  • Brytyjski rok fiskalny wyznaczony jest od początku kwietnia do końca marca przyszłego roku
  • Zadłużenie netto przekroczyło także 101% PKB

UK jest w trudnym fiskalnym położeniu

Brytyjski rząd jak pory zapożyczył się na aż 173,7 mld funtów w przeciągu zaledwie pięciu miesięcy od początku roku finansowego w kwietniu. To już znacznie więcej niż poprzedni rekord osiągnięty wskutek globalnego kryzysu finansowego w 2010 roku. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku porównywany jest zaledwie pięciomiesięczny okres w 2020 roku do całego roku fiskalnego w 2010 roku.

Analitycy przewidują, że deficyt Wielkiej Brytanii w tym roku fiskalnym może osiągnąć nawet astronomiczną sumę 372 mld funtów. W związku z tym, pożyczki mogą osiągnąć wartość niemal 19% PKB – to poziomy niespotykane od olbrzymich wydatków w związku z II wojną światową.

Minister Finansów Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, w czwartek powiedział, że teraz jest czas na przywrócenie wzrostu, a nie zmniejszania zadłużenia, jednak trudne decyzje będą konieczne w długim terminie. Pomimo tego, Sunak oraz brytyjski rząd zostali zmuszeni do przerwania programu wspierania finansowego osób, które zostały zwolnione lub wysłane na przymusowe bezpłatne urlopy w trakcie pandemii.

Od listopada, rząd ma wspierać jedynie zatrudnionych na przynajmniej jedną trzecią etatu, co w rezultacie oznacza, że wysłani na przymusowe urlopy nie będą już otrzymywać 80% pensji. Eksperci uważają, że może to doprowadzić do wzrostu bezrobocia w wielu sektorach., m.in. rozrywkowym.

Zadłużenie netto sektora publicznego w sierpniu osiągnęło 2,024 biliona funtów przekraczając 101,9% PKB – to najwięcej od 1961 roku.

Plus500

Zobacz również: Ropa WTI rośnie 4. dzień z rzędu, jednak tydzień kończy na minusie

Kurs funta (GBP/USD) nie przebił oporu na 1,2800

Kurs funta względem dolara amerykańskiego w piątek rano wzrasta o 0,25% do 1,2768 dol.

Pożyczki Wielkiej Brytanii w tym roku osiągnęły rekordowe wartości
Notowania kursu funta (GBP/USD). Źródło: tradingview.com

Kurs w środę oraz czwartek odbił się od wsparcia w zakresie 1,2680 – 1,2700 dol. i w piątek rano wybił chwilowo nawet powyżej 1,2800 dol.

Dalsza aprecjacja funta zależy w tym momencie od pokonania poziomu 1,2800 i wtedy możliwe, że zostanie otworzona zostanie droga w kierunku kolejnego oporu na 1,2865 i 1,2900 dol. Natomiast spadkowy scenariusz zakłada powrót poniżej 1,2760 dol. w kierunku 1,2700 dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here