Naga MarketsNotowania walut USD, EUR, GBP, JPYInwestorzy spekulacyjni zwiększyli swoje spadkowe zakłady na USD w okresie świątecznym, głównie na korzyść wrażliwego na ryzyko dolara CAD i NZD (najbardziej wykupiona waluta w G10). Pozycjonowanie na euro uległo niewielkiej zmianie, podczas gdy funt pozostawał na neutralnym terytorium po transakcji Brexit. Z kolei dolar AUD to jedyna waluta G10 z pozycją krótką netto, wynika z raportu ING bazującego na najnowszych danych CFTC.

  • Spadkowe zakłady na dolara wzrosły w czasie przerwy świątecznej i Nowego Roku
  • Euro, frank i jen utrzymują się na poziomach wykupienia
  • CAD powrócił do pozycji długich netto (obecnie +9%) po raz pierwszy od marca

USD: w grudniu wzrosły shorty netto na dolarze

Dane CFTC z 5 stycznia wskazują, że spadkowe zakłady spekulacyjne na dolara amerykańskiego wzrosły w czasie przerwy świątecznej i Nowego Roku. Zagregowane pozycjonowanie USD w stosunku do walut G10  zmieniło się z -14% do -16% otwartych pozycji w okresie od 15 grudnia do 5 stycznia.

Te artykuły również Cię zainteresują
W przypadku euro pozycja netto ustabilizowała się nieco powyżej +20%, bez znaczącego wzrostu pozycji długich netto w okresie świątecznym. Tak było również w przypadku dwóch innych głównych walut, które zachowały status wykupienia – jen japoński: +24% i frank szwajcarski +19%, jednak bez dodatkowego wzrostu długich pozycji netto. Natomiast funt szterling utrzymał się na neutralnych poziomach.

Wzrost łącznych krótkich pozycji netto w dolarach amerykańskich był w dużej mierze spowodowany skokiem procyklicznych pozycji długich netto – napisano w raporcie ING.

Dolar NZD najbardziej wykupiony, AUD pozostaje daleko w tyle

Moneta dolara nowozelandzkiego (NZD) z ptakiem kiwi ustawiona na banknocieW ciągu ostatnich kilku tygodni nastąpiła największa zmiana w pozycji dolara kanadyjskiego. Shorty zostały mocno zmniejszone w tygodniu 15-21 grudnia, a CAD powrócił do pozycji długich netto (obecnie +9%) po raz pierwszy od marca.

Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że CAD miał dość atrakcyjny zestaw fundamentów: względna siła w stosunku do walut G10, szybsze niż oczekiwano ożywienie gospodarcze (na co wskazuje wzrost miejsc pracy w ostatnich miesiącach 2020 r.), sprzyjające ceny ropy i luzowanie monetarne Banku Kanady prawdopodobnie osiągnęło szczyt – dodano.

Tymczasem dolar nowozelandzki nadal wykazuje asymetrycznie wysokie pozycje typu long netto w porównaniu z jego najbliższymi odpowiednikami. Przy pozycji wynoszącej +26% otwartych pozycji jest obecnie najbardziej wykupioną walutą w strefie G10.

Sytuacja ta nadal wydaje się być konsekwencją gwałtownego przeszacowania ujemnych stóp w Nowej Zelandii po tym, jak bank centralny przeszedł na mniej gołębi ton. Jednocześnie należy zauważyć, że NZD jest walutą G10 o najszerszym zakresie pozycjonowania w ostatnich kilku latach, więc bardziej ekstremalne wartości nie są aż tak nienormalne – podkreślono.

W ocenie ekspertów pozycjonowanie na AUD wykazane w danych CFTC (-3%) nie wskazuje zbytnio na rzeczywisty nastrój rynkowy dotyczący australijskiej waluty. Rajd rudy żelaza dodatkowo potwierdził dobrą dynamikę AUD w ostatnich tygodniach, a AUD był drugą najlepiej prosperującą walutą w G10 (po NOK) w minionym miesiącu (+2,3% w stosunku do USD).

Mimo to pozycjonowanie netto AUD uparcie pozostaje na ujemnym/neutralnym terytorium. Jak to często bywało w ostatnich miesiącach, ruchy w pozycjonowaniu mogą się zdarzyć ze znacznym opóźnieniem – wskazano w raporcie.

Kurs funta szterlinga (GBP) nietknięty umową Brexit

Jednocześnie pozycjonowanie na funcie pozostawało stabilne wokół pozytywnego/neutralnego terytorium w ciągu ostatnich czterech tygodni. Wpływu nie wywarł gwałtowny wzrost nastrojów rynkowych wokół umowy handlowej między Wielką Brytanią, a UE w grudniu.

Może to wynikać z faktu, że inwestorzy spekulacyjni zachowali optymistyczne nastawienie do transakcji w okresie poprzedzającym faktyczne porozumienie. Wynikające z tego pozytywne skutki dla GBP były zatem ograniczone. Ponadto brak wyraźnego porozumienia w sprawie niektórych sektorów usług prawdopodobnie spowodował, że niektórzy inwestorzy nie byli zainteresowani skutkami transakcji – podsumowano.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here