Naga Marketskursy walut ForexWedług raportu pozycji dużych spekulantów IMM na dzień 16 kwietnia 2019 r. inwestorzy zmniejszyli swoje pozycje długie na dolarze (USD). Jak wskazują analitycy Rabobanku utrzymuje się wysoki poziom pozycji krótkich na euro (EUR). Z kolei na funcie (GBP) po raz pierwszy od czerwca przeważyły pozycje kupna w związku z odroczeniem w czasie terminu Brexitu.


Zobacz również: Commerzbank: Banki centralne kupują złoto, czy zobaczymy odbicie?

Te artykuły również Cię zainteresują
Raport IMM: Silny dolar i utrzymujący się apetyt na ryzyko

Eksperci z Rabobanku zauważają, iż pozycje długie na dolara amerykańskiego zostały silnie zredukowane na przełomie listopada/grudnia, gdy pojawił się gołębi wydźwięk Fedu. Od tamtej pory pozycje długie pozostają w konsolidacji. Z kolei pozycja netto dużych graczy na funcie znacznie wzrosła i po raz pierwszy od czerwca pozycje długie były większe od pozycji krótkich. Inwestorzy mogli zostać zachęceni faktem, iż data rozpoczęcia Brexitu została opóźniona do końca października. Niemniej jednak analitycy wskazują, iż negatywny wpływ niepewności politycznej na gospodarkę nie jest powodem do świętowania.

Spadła ilość krótkich pozycji na euro po gwałtownym wzroście w poprzednim tygodniu. Od początku roku shorty odnotowują tendencję wzrostową, co odzwierciedla utratę zaufania do perspektyw dla gospodarki strefy euro i oczekiwanie na bardziej gołębi EBC. Na początku kwietnia pozycje krótkie na EUR były na najwyższym poziomie od grudnia 2016 r. – napisano w raporcie Rabobanku.

Podobnie wzrosły krótkie pozycje na jena japońskiego (JPY) oraz franka szwajcarskiego (CHF), co sugeruje poprawę apetytu na ryzyko. Shorty na CHF wzrosły w ubiegłym tygodniu zgodnie z tendencją panującą od połowy stycznia. Podobnie jak w przypadku JPY, rosnący popyt na bezpieczną przystań ma zwykle odzwierciedlenie w rosnącej ilości pozycji CHF, chociaż eksperci zauważają, iż względna atrakcyjność dolara amerykańskiego nieco wypaczyła tą zależność w ciągu minionego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here