Naga MarketsRynek długu i instrumentów pochodnych opartych na dolarze amerykańskim zdominował świat. Pod tym względem amerykańska waluta nie ma absolutnie konkurentów. Odpowiadając za aż 62 proc. wszystkich rezerw, dolar dominuje także jako waluta rezerwowa. Z udziałem na poziomie niemal 41 proc. odgrywa on również dominującą rolę jako waluta wykorzystywana w rozliczeniach miedzynarodowych. Okazuje się więc, że dolar amerykański jest obecnie najważniejszą walutą zarówno rezerwową, jak i transakcyjną. Zdaniem Ray’a Dalio jego pozycja jako światowej waluty rezerwowej jest jednak zagrożona.

  • Dolar amerykański najważniejszą walutą rezerwową i transakcyjną
  • Pozycja USD jako światowej waluty rezerwowej jest zagrożona
  • Indeks dolara (DXY) osunął się o niemal 10 proc.
  • Kurs dolara spadł o ponad 55 groszy

Dolar amerykański ustąpi z tronu?

Mimo, że euro będące druga, najważniejszą walutą rezerwową na świecie odpowiada jedynie za nieco ponad 20 proc. wszystkich rezerw, podczas gdy udział dolara przekracza 62 proc., to zdaniem słynnego inwestora i założyciela funduszu hedgingowego Bridgewater Associates Ray’a Dalio pozycja USD jako głównej waluty rezerwowej na świecie jest zagrożona. Jego zdaniem, winne zaistniałej sytuacji są kroki podjęte przez Stany Zjednoczone w celu wsparcia swojej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ray DalioW wywiadzie dla Bloomberg Television wskazał on, że podczas gdy rynek akcji i złota skorzystały z wydatków fiskalnych i zastrzykach pieniężnych, wysiłki te osłabiają dolara amerykańskiego i zwiększają ryzyko, iż USA pójdą za daleko w testowaniu granic bodźców rządowych. Jego zdaniem jest zbyt wiele produkcji i monetyzacji długu.

Indeks dolara spadł o niemal 10 proc.

Stworzony w 1973 roku przez Federalną Rezerwę Stanów Zjednoczonych indeks dolara amerykańskiego (DXY) śledzący siłę amerykańskiej waluty wobec koszyka wybranych walut  (EUR, JPY, GBP, CAD, SEK oraz CHF) osunął się od marcowych szczytów o niemal 10 proc. Tak znaczna deprecjacja sprawiła, że dolar amerykański jest obecnie najsłabszy w stosunku do głównych walut od maja 2018 roku.

USA zagrażają stabilności dolara amerykańskiego

Ray Dalio wskazuje, że deprecjacja amerykańskiej waluty odzwierciedla reakcję inwestorów na działania amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i urzędników państwowych podjęte w celu ograniczenia gospodarczych skutków kryzysu wywołanego wybuchem pandemii. Podkreśla on także, że w stosunku do dolara amerykańskiego zyskały ostatnio wszystkie najważniejsze waluty świata oraz metale szlachetne, takie jak złoto, srebro i platyna.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że już w lipcu wskazywał on, iż inwestorzy powinni decydować się na lokowanie swoich aktywów w akcjach i złocie zamiast w obligacjach i gotówce, ponieważ te ostatnie oferują ujemną stopę zwrotu a banki centralne będą drukować jeszcze więcej pieniędzy, co może doprowadzić do jeszcze większego spadku siły nabywczej pieniądza papierowego.

Słynny inwestor uważa, że to Stany Zjednoczone najbardziej zagrażają stabilności dolara będąc “własnym najgorszym wrogiem”.

– Najbardziej martwię się o kondycję naszych pieniędzy. Nie możesz nadal utrzymywać deficytów, sprzedawać długów lub drukować pieniędzy, zamiast być produktywnym i utrzymywać to tylko przez pewien czas – mówił Dalio.

– Jeśli nie będziemy współpracować, aby robić rozsądne rzeczy, być produktywnym, aby zarabiać więcej niż wydajemy, aby budować stabilność naszej waluty i bilansu, będziemy chylić się ku upadkowi. Upadamy właśnie z powodu tych rzeczy – kontynuował założyciel Bridgewater Associates.

Kurs dolara spadł o ponad 55 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/PLN zauważymy, że kurs dolara osunął się od drugiej połowy marca br. o ponad 55 groszy (choć w skrajnym momencie zasięg tej aprecjacji przekraczał 65 gr.). Tak znaczne spadki sprawiły, że kurs dolara osunął się do najniższego poziomu od lipca 2019 r. i jednego z najniższych od września 2018 r.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here