Naga MarketsWidok na big bena w UK, LondynieDecyzja o opuszczeniu wspólnoty przez Wielką Brytanię może nieść za sobą poważne skutki. Jak podaje agencja Reuters, Nowy Jork zwiększył swoją wiodącą pozycję jako największe centrum finansowe na świecie, z kolei Londyn ledwo utrzymuje drugie miejsce, tuż przed Hongkongiem Wpływ na taką kolej rzeczy ma oczywiście niepewność co do Brexitu.


Londyńskie centrum finansowe zagrożone?

Z ostatniego badania Global Financial Centers Index (GFCI) wynika, że Nowy Jork zwiększył swoją przewagę nad Londynem do 17 punktów, podczas gdy dobre wyniki innych centrów, w szczególności Paryża, zagrażają drugiemu miejscu Londynu w indeksie. Zajmujący drugie miejsce Hongkong jest teraz tylko dwa punkty za Londynem, gdzie kluczową kwestią dla specjalistów z branży finansowej jest to, czy opuszczenie Unii Europejskiej 31 października utrudni swobodny przepływ specjalistów. Indeks GFCI ocenił 114 centrów finansowych, łącząc oceny specjalistów z sektora finansowego z danymi.

Zobacz także: Czy dojdzie do hard Brexitu? Porozumienie pomiędzy UK i UE coraz dalej

„Respondenci uważają, że Nowy Jork, Hongkong i Singapur znacznie skorzystają na Brexicie. Uważa się, że w Europie najwięcej skorzystają Frankfurt, a następnie Paryż, Luksemburg, Zurych i Dublin ” – możemy przeczytać w oświadczeniu GFCI

Pomimo, że Londyn wciąż zajmuje drugie miejsce, jego pozycja w przyszłości wydaje się zagrożona. Azjatyckie oraz inne europejskie centra finansowe notują silne wyniki – mówi prezes  prezes Z /Yen, Michael Mainelli. „Niepewność polityczna, Brexit, wojny handlowe i niepokoje geopolityczne powodują większą zmienność wyników centrów finansowych.”

Konsekwencje twardego Brexitu

Jak ostrzega OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) hard Brexit popchnie Wielką Brytanię w recesję, doprowadzi do gwałtownego spadku inwestycji i eksportu oraz spowoduje długotrwałe negatywne skutki dla gospodarki.

W ostatnim raporcie możemy przeczytać, że eksport “natychmiast spadnie” o 8%, a niepewność ograniczy wydatki przedsiębiorstw. Podczas gdy część szoku handlowego zostałaby pochłonięta przez funta, gdzie zakłada się jego osłabienie o 5%, wyniki gospodarcze byłyby poważnie osłabione. OECD wskazała również na skutki długoterminowe, które ograniczyłyby potencjał gospodarki.

OECD stwierdziła, że część szoku w gospodarce brytyjskiej mogłaby zostać zrekompensowana przez cięcia stóp procentowych i inne ułatwienia monetarne ze strony Banku Anglii, podczas gdy rząd mógłby dodać bodziec fiskalny. Przypomnijmy, że dziś BoE nie zdecydował się na zmianę polityki monetarnej. Jednak jak możemy przeczytać w dzisiejszym komunikacie bank zakłada, że dojdzie do porozumienia i Wielka Brytania uniknie hard Brexitu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here