Naga MarketsBlack Rock zgodził się zapłacić ugodę o wartości kilkuset tysięcy USD
Black Rock zgodził się zapłacić ugodę o wartości kilkuset tysięcy USD

Jak poinformowała amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC), nowojorskie przedsiębiorstwo zarządzania aktywami Black Rock Inc., zgodziło się zapłacić karę w wysokości $340 tysięcy w związku z uniemożliwieniem swoim pracownikom dostępu do programu „whistleblower”.


Demaskatorzy w akcji? Nie w Black Rock

Program „whistleblower” rozpoczęty przez SEC kilka lat temu ma na celu ujawnianie nieprawidłowości w działaniu przedsiębiorstw finansowych regulowanych przez podmiot. Pracownicy posiadający informacje pozwalające doprowadzić do sfinalizowania dochodzenia przeciwko nieuczciwym praktykom mogą liczyć na sporą bonifikatę. Jeszcze na początku stycznia informowaliśmy o honorarium w wysokości $5,5 miliona dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak ustaliła SEC, Black Rock w wypowiedzeniach, które otrzymało ponad 1000 pracowników umieścił zapisy informujące, że „zrzekają się prawa do uzyskania wynagrodzenia za zgłoszenie ewentualnych wykroczeń” – podpisanie dokumentów było niezbędne, aby móc uzyskać należne z racji odpraw pieniądze.

Ze strony Black Rock nie można mówić o przeoczeniu. Zapis pojawił się bowiem w dokumentach w październiku 2011, czyli już po oficjalnym wprowadzeniu przez SEC programu „whistleblower”. Praktyka miała miejsce nieprzerwanie do marca 2016 roku.

„Black Rok obrał sobie jako bezpośredni cel nasz program demaskatorski, umieszczając w umowach specjalne zapisy, uniemożliwiające odchodzącym pracownikom przekazywanie nam poufnych informacji. Przedsiębiorstwo zarządzania aktywami nie ma prawa nakładania tego typu ograniczeń na potencjalnych informatorów” – sprawę komentował Anthony S. Kelly, wiceszef działu egzekucyjnego SEC.

Black Rock zgodził się na grzywnę w wysokości $340 tysięcy nie potwierdził jednak, ani nie zaprzeczył, że naruszył zasady regulatora. Podmiot rzekomo dobrowolnie zmienił zapisy umów separacyjnych i podjął szereg działań naprawczych – między innymi coroczne obowiązkowe szkolenia odnośnie przysługujących praw pracowniczych.

Na podstawie oficjalnej noty prasowej SEC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here