Naga MarketsPodczas jutrzejszego, 32. już pojedynku TJS Fight do rywalizacji staną Mateusz Strep vs Rafał Niewiński. Mateusz Strep nie tylko jest głównym prowadzącym wszystkich fightów ale również sam wielokrotnie brał w nich udział. Wywiad z nim dostępny jest tutaj. Rafał do tej pory ma zasoba jedynie jeden pojedynek i to własciwie eksperymentalny, w którym za zadanie miał stracić jak największą cześć depozytu. Wówczas nie do końca mu się to udało i ostatecznie zarobił. Tym razem weźmie on udział w tradycynym fighcie gdzie rywalizować będzie już na rachunku realnym. Kontynuując naszą cotygodniową tradycję skontaktowaliśmy się z nim w celu przeprowadzenia krótkiego wywiadu. Zapraszamy do zapoznania się z jego zapisem:


Witaj Rafał, wiem, że mimo iż tradingiem interesujesz się już od 4 lat to faktycznie z nim związany jesteś dopiero od 2. Co właściwie skłoniło Cię do tego, by zacząć spekulować/inwestować?

Cześć, oczywiście chęć zarobienia dodatkowych pieniędzy, dodatkowo wizja możliwości zarabiania pieniędzy z każdego miejsca na ziemi wydawała mi się naprawdę kusząca.

Powiedziałeś mi, że w trakcie swojej stosunkowo krótkiej przygody (o ile można to tak nazwać) z tradingiem próbowałeś już wielu rzeczy: grałeś runa, piramidowałeś, hedgowałeś swoje pozycje i wiele innych. Jak to się stało, że dotąd nigdy nie straciłeś większej sumy pieniędzy. Czy ma to jakiś związek z Twoim podejściem do zarządzania kapitałem?

Nigdy nie straciłem większej kwoty gdyż dosyć wcześnie napotkałem na tjs, dlatego wypłaciłem wszystkie pieniądze od brokera i tak zgodnie z metodą runa wpłacałem po 2% z mojego całkowitego depozytu. Wyzerowałem tak sporo kont ale zawsze miałem kapitał żeby wrócić, gdybym nigdy nie usłyszał o tjsie możliwe, że straciłbym wszystkie swoje pieniądze.

Z TJS związany jesteś właściwie od samego początku istnienia tej społeczności. Czy mógłbyś powiedzieć jaką największą lekcję wyniosłeś z tamtąd?

Naprawdę ciężko o taką jedną lekcje bo wyciągnąłem ich wiele ale jeśli miałbym wymienić ich kilka to wyjście na odwrotnej świecy z pozycji, nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy u brokera, nie pozwól aby rynek złapał cię za jaja. Największą wartością tych spotkań była możliwość posłuchania na żywo ludzi którzy mają realne wyniki, poznania ich sposobu podejścia do tradingu następnie testowanie tego wszystkiego na sobie i znalezienie tego co najlepiej działa dla mnie.

Czy jest ktoś, kto jest Twoim mentorem bądź kogo rady i nauki starasz się wykorzystywać w swoim tradingu?

Najbliższa mi filozofia tradingu to ta promowana przez dr Zbigniewa Wieczorka, granie na wysokich interwałach, kilka transakcji w miesiącu, stosowanie PA do analizy wykresu. Musze przyznać, że to po jego sugestiach zacząłem regularnie zarabiać, to co najbardziej mi się podobało w jego przesłaniu to traktuj Trading jak biznes a więc włóż w to dużo pracy, dlatego zacząłem robić sporo analiz, ćwiczeń, prowadzić dziennik inwestycyjny i to wszystko zaowocowało wynikiem.

W najbliższy piątek po raz kolejny weźmiesz udział w TJS Fight. Za pierwszym razem, kiedy brałeś udział w eksperymencie poszło Ci nie najlepiej, bo mimo założenia, że masz stracić, Ty zarobiłeś i to aż +13,8%. Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat tego eksperymentu? Jak się czułeś wiedząc, że masz stracić a nie zarobić?

Jeśli nie stosuje się żadnego systemu to wciągu jednego dnia równie trudno jest zarobić jak i stracić, jeśli miałbym go powtórzyć zrobiłbym to samo co zrobiłbym na prawdziwym Fightcie tylko otwierałbym przeciwne pozycje.

Ponieważ fight trwa jeden dzień, domyślam się, że w piątek będziesz spekulował na niskich interwałach czasowych. Czy na co dzień też jesteś daytraderem czy może wolisz spekulować na wyższych TF?

Mój Trading mogę skrócić do postaci 1 godzina dziennie, 3-4 transakcje w ciągu miesiąca, 5% w miesiącu to jest to na czym się skupiam, jeśli chodzi o fighta w piątek nie zejdę poniżej h1, według mojego doświadczenia granie na niskich interwałach wyniszcza tradera psychicznie.

Wiem, że obecnie jesteś studentem 3 roku informatyki na Sggw. Czy to oznacza, że trading to tylko młodzieńcza przygoda czy chciałbyś to później pogodzić z karierą zawodową?

Trading to moja pasja i nie zamierzam z niej rezygnować w moim obecnym modelu jestem w stanie pogodzić trading z innymi zajęciami.

Bardzo Ci dziękuję za miłą i ciekawą rozmowę! Życzę Ci powodzenia podczas piątkowego TJS Fight.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCo zrobi EBC? Prognozy dużych instytucji przed posiedzeniem banku
Następny artykułOpcja na dziś – PUT na EURAUD 8.06.2017
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here