Naga MarketsTrybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystną decyzję dla frankowiczów! Trybunał zadecydował, że w przypadku kredytów indeksowanych do walut klauzule abuzywne nie mogą zostać zastąpione ogólnymi przepisami prawa cywilnego. Polskie sądy będą mogły jednak decydować o anulowaniu umowy kredytowej.


Wyrok TSUE umacnia polskiego złotego

Orzeczenie TSUE to następstwo pytań prejudycjalnych skierowanych przez polski sąd, który przeprowadzał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez polskie małżeństwo Justynę i Kamila Dziubaków. W 2008 roku zaciągnęli oni kredyt hipoteczny indeksowany we frankach szwajcarskich, a w ich ocenie w umowie znalazł się niedozwolony zapis dotyczący klauzuli indeksacyjnej.

Wyrok TSUE jest zgodny z korzystną dla klientów opinią rzecznika generalnego tej instytucji z maja, ale też jest mniej więcej zgodny z oczekiwaniami i tym, co już zostało wcześniej zdyskontowane w osłabieniu złotego. EUR/PLN odreagowuje premię za ryzyko i schodzi do 4,3370 – komentuje Konrad Białas z TMS Brokers.

Największe wątpliwości sędziego rozpatrującego sprawę polskiej pary wzbudziły potencjalne skutki unieważnienia klauzuli. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, gdzie kredyt zostałby anulowany lub kredytobiorcy mogliby spłacać raty wyrażone w złotych, lecz z ujemną stopą procentową LIBOR, co byłoby niesprawiedliwe względem kredytobiorców złotowych, którzy nadal muszą stosować dodatni WIBOR.

Po godzinie 10:00 ogłoszony został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów walutowych. Trybunał orzekł, że polskie banki nie miały prawa zmieniać zapisów umów kredytowych, ani nie mogły stosować klauzuli abuzywnych. Polski złoty zyskiwał w oczekiwaniu na publikację wyroku. Zaraz po ogłoszeniu decyzji polska waluta oddał część zysków, ale szybko powrócił do ruchu wzrostowego. Złoty zyskuje w stosunku do euro, dolara, funta i franka – wyjaśniają analitycy XTB.

Jednak pomimo dobrych wieści, rozpatrzona przez TSUE sprawa nie ma większego wpływu na inne prowadzone przed polskimi sądami sprawy frankowiczów. Na tę chwilę nie do końca wiadomo czy decyzja Trybunału będzie obowiązywać dla wszystkich kredytów indeksowanych do franka. Polskie sądy mogą kierować się decyzją TSUE, choć mogą wykorzystać „lukę” wydając orzeczenia tożsame jedynie w sprawach podobnych do zaistniałej.

Ten werdykt nie będzie miał znaczenia fundamentalnego, choć oczywiście, że on ma znaczenie. Trzeba pamiętać, że dotyczy on relacji konsumenckich, bardzo konkretnego przykładu kredytu. Nie ma wątpliwości, że w niektórych umowach były stosowane tak zwane klauzule abuzywne, czyli niedozwolone, i porządek prawny Unii Europejskiej na to nie pozwala. To jednak nie dotyczy wszystkich umów frankowych, które u nas mieliśmy – ocenił przed wydaniem orzeczenia szef resortów finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kurs franka do złotego w czwartek na interwale minutowym źródło 3 10 19
Kurs franka do złotego w czwartek na interwale minutowym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here