Naga MarketsNational Institute of Economic and Social Research (NIESR) co miesiąc publikuje szacunkową zmianę w poziomie Produktu Krajowego Brutto Wielkiej Brytanii. Wskaźnik wykorzystywany jest przez uczestników rynku do prognozy i zdyskontowania kwartalnych danych rządowych. Jak inwestorzy zareagowali na dzisiejszą publikację NIESR? 


Nasze szacunki sugerują, że w ostatnim kwartale 2017 roku dynamika PKB wzrosła o 0,6% w ujęciu kwartalnym. W okresie poprzedzającym raportowanym wskaźnik wyniósł 0,4%. Dzisiejsze dane są jednocześnie najwyższe od Q4 2016 – czytamy w nocie prasowej NIESR.Wzrost gospodarczy przyspieszył w drugiej połowie minionego roku, po nieco wolniejszych pierwszych sześciu miesiącach 2017. Ta reakcja gospodarki była możliwa głównie dzięki przyspieszeniu wzrostu sektorów przemysłowego oraz usługowego, a także słabszej wyceny funta na rynkach – komentuje Amit Kara, kierujący zespołem analityków NIESR.

Szacunki z ostatnich miesięcy wskazują, że rośnie aktywność gospodarcza. W połączeniu z wyższym niż docelowym poziomem inflacji konsumenckiej jasnym staje się, że Wielka Brytania zmierza do rezygnacji z luźnej polityki monetarnej – czytamy w raporcie. Zdaniem analityków NIESR Bank of England powinien podnieść stopy jeszcze w maju tego roku by później powtarzać te działanie co sześć miesięcy.

Reakcja rynku

Brytyjski funt jako jedyna waluta z koszyka G10 traci do i tak słabego dziś dolara amerykańskiego. GBPUSD po silnych wzrostach z przedpołudnia koryguje, praktycznie nie reagując na lepsze od prognozowanych dane NIESR:

GBPUSD dzięki TradingView

Podobna sytuacja kreśli się na wykresie EURGBP, które testuje obecnie okolice zniesienia 50% ostatniego impulsu spadkowego:

EURGBP dzięki TradingViewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here