Naga MarketsWszystko wskazuje na to, że to koniec poszukiwań następcy Janet Yellen na fotel prezesa Rezerwy Federalnej  – przekonują informatorzy Bloomberg z Białego Domu. Doradcy prezydenta Trumpa wręczyli mu finalną listę pięciu kandydatów na to stanowisko. Tymczasem dziś, po raz kolejny, usłyszymy co na temat obecnej sytuacji gospodarczej Ameryki  ma do powiedzenia Janet Yellen.


Dwójkę kandydatów znaliśmy już od jakiegoś czasu. Są nimi Janet Yellen oraz Kevin Warsh. Jednak zdaniem większości ekspertów to ten drugi ma zdecydowanie więcej szans na elekcję niż obecna prezes Fed. Wiadomym jest, że Donald Trump nie przepada za Yellen. W zeszłorocznym wyścigu prezydenckim posunął się nawet do oskarżeń o wykorzystanie instrumentów polityki monetarnej do poprawy za wszelką cenę kondycji amerykańskiej gospodarki. Zdaniem Trumpa miało to na celu przypudrować koniec kadencji Baracka Obamy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej jednak, Janet Yellen wciąz pozostaje na krótkiej liście kandydatów wręczonej Trumpowi. Jej głównym atutem jest doświadczenie na stanowisku prezesa najważniejszego banku centralnego na świecie. Jednak Kevin Warsh również posiada pewne doświadczenia z Fed. Zdaniem bukmacherów obstawiających wynik elekcji to właśnie Warsh ma największe szanse na zostanie nowym prezesem Rezerwy Federalnej.

Poza Yellen i Warshem na liście znaleźli się również Gary Cohn, który kieruje Narodową Radą Gospodarczą. Kilka miesięcy temu Trump stwierdził, że to właśnie Cohn mógłby być nowym prezesem Fed, czym zaskoczył wielu komentatorów życia politycznego w Stanach. Kolejnym kandydatem na liście ma być członek Rady Gubernatorów Fed, Jerome Powell. Ten 64-letni Republikanin piastuje stanowisko w Radzie od 2012 roku. Wiadomym jest, że to właśnie z tą czwórką  Trump rozmawiał na temat przyszłości Rezerwy Federalnej. Zdaniem informatorów Bloomberg na liście mógł znaleźć się jeszcze jeden kandydat.

Jest nim ekonomista John Taylor. Znany ze swojego konserwatywnego poglądu na politykę fiskalną Taylor nie był dotychczas brany pod uwagę przez ekspertów. Nie wiadomo również, czy Trump zaprosił Taylora na rozmowę kwalifikacyjną.

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 4 października

Najważniejszymi publikacjami dnia będą oczywiście raporty z Stanów Zjednoczonych. Już kwadrans po godzinie 14:00 poznamy szacunki zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym ADP. Konsensus rynkowy wskazuje na znaczny spadek liczby nowozatrudnionych z 237 tys. opublikowanych ostatnio do zaledwie 125 tys. Zdaniem Bank of America Merrill Lynch może być jeszcze gorzej. Prognoza wskaźnika banku wyniosła zaledwie 75 tys.

Drugim ważnym odczytem będzie bez wątpienia zaplanowana na godzinę 16:00 publikacja ISM PMI. Usługowe PMI instytutu ISM wedle ostatnich szacunków ma wzrosnąć we wrześniu do poziomu 55.5 wobec 55.3 w sierpniu.

Przed danymi z Ameryki śledzić będziemy publikacje PMI z strefy euro (10:00) oraz Wielkiej Brytanii. W trakcie dnia polska Rada Polityki Pieniężnej podjąć ma również decyzję co do wysokości stóp procentowych. Rynek oczekuje braku zmian w stosunku do ostatniej decyzji RPP.

Wieczorem będziemy śledzić wypowiedzi Mario Draghiego oraz Janet Yellen. Prezes EBC weżmie udział w uroczystej inauguracji Centrum dla Zwiedzających Europejskiego Banku Centralnego, we Frankfurcie, w Niemczech. Janet Yellen kwadrans po godzinie 21:00 wygłosi słowo powitalne podczas otwarcia konferencji bankowej w St. Louis, w USAConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 04.10.2017
Następny artykułKomentarz giełdowy – Dino i Stokrotka w górę
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here