Naga MarketsPrzedpołudniowe dane niemieckiego instytutu Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung są tak naprawdę jedynym, ważniejszym odczytem dzisiejszej sesji europejskiej. Jak styczniowe zmiany w nastroju ekonomicznym wpływają na wycenę euro?


Dane ZEW zarówno dla Niemiec jak i strefy euro okazały się być lepsze od rynkowych prognoz. Ankietowani ekonomiści spodziewali się, że w styczniu indeks bieżących warunków gospodarczych w Niemczech wyniesie niewiele więcej niż w poprzednim miesiącu bo jedyne 89,8 punktu. Rzeczywistość okazała się być jednak bardziej pozytywna niż się zdawało i ostatecznie wskaźnik u naszych zachodnich sąsiadów wyniósł aż 95,2 punktu.

Lepiej jest również w przypadku nastroju ekonomicznego ZEW. Wskaźnik zbudowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 350 niemieckich inwestorów instytucjonalnych wskazał na wzrost optymizmu ekonomicznego. Wartość indeksu wyniosła 20,4 bijąc tym samym prognozy, które wskazywały na zaledwie 17,8. ZEW przeprowadza również cykliczne badania dla całej strefy euro. Sentyment ekonomiczny dla eurozony wyniósł w styczniu 31,8 wobec prognoz na poziomie 29,7.

Reakcja rynku

Rynek wyraźnie reaguje na zdecydowanie lepsze od prognoz odczyty ZEW. EURUSD odbija się od dolnego ograniczenia kanału spadkowego w rejonie 1,2230 i koryguje ostatnie spadki:EURUSD dzięki TradingView

Handlujesz na danych makro? Sprawdź zalety opcji waniliowych!

Podobnie zachowuje się EURGBP. Cross wybija trójkąt dostrzegalny na wykresie piętnastominutowym:

EURGBP dzięki TradingView


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here