Naga MarketsPunktualnie o godzinie 14:30 opublikowano najnowsze wyliczenia amerykańskiego PCE Price Index. Równolegle do tej publikacji rynki śledziły, znacznie ważniejszy od poziomu inflacji odczyt kanadyjskiego PKB za kwiecień. 


Indeks PCE (Personal Consumption Expenditure) jest miarą średniego wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych w gospodarce. Najwięcej uwagi przywiązuje się do wyliczeń pomijających zmianę cen żywności i energii. Koszyk inflacji PCE jest nieustannie aktualizowany, więc uważany jest za najbardziej dokładną i wiarygodną miarę inflacji w gospodarce. Uwagę na zmianę indeksu PCE zwracają zarówno inwestorzy jak i przede wszystkim Rezerwa Federalna.

Majowe dane okazały się być zgodne z ogólnym konsensusem rynkowym i w ujęciu rocznym indeks PCE wyniósł 1,4% (wobec 1,5% miesiąc wcześniej). Jedynym zaskoczeniem może być rewizja kwietniowych wyliczeń wskaźnika do poziomu 0,1% m/m. W takim przypadku dynamika inflacji PCE w ujęciu miesięcznym pozostaje płaska.

Największy wpływ na majową wartość wskaźnika miały wydatki na usługi – przede wszystkim elektryczność i gaz. Biorąc pod uwagę ujęcie roczne, maj jest trzecim miesiącem z rzędu kiedy wartość indeksu PCE spada.

Kanadyjskie GDP również bez zaskoczenia

Gross Domestic Product (GDP) to nic innego jak polski Produkt Krajowy Brutto (PKB). Wskaźnik ten mierzy wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Dlatego w kalendarzu makroekonomicznym często można natknąć się na wskaźniki w ujęciu miesięcznym, kwartalnym, półrocznym oraz rocznym. Dla analityków i inwestorów największą wartość mają wyliczenia kwartalne, pozwalające szybko rozpoznać rodzące się trendy gospodarcze.

Czytaj dalej: Gross Domestic Product – słownik makro>>>

Dynamika kanadyjskiego PKB w kwietniu, zgodnie z prognozami wyniosła 0,2% wobec 0,5% poprzednio. Z sektorowego punktu widzenia największym wpływem na wartość produktu krajowego brutto w kwietniu miały przedsiębiorstwa usługowe. Wzrost aktywności sektora wydobywczego, kopalń oraz przetwórstwa ropy został w dużej części zniesiony przez niższą aktywność producentów – informuje Statistics Canada.

Pewne wzrosty odnotowano również w sektorze transportowym oraz sprzedaży detalicznej. Nieco gorzej radzą sobie finanse oraz ubezpieczenia, a także wspomniane już przedsiębiorstwa produkcyjne. Cały raport StatCan dotyczący składowych kanadyjskiego PKB można znaleźć tutaj.

Jak reaguje rynek?

USD/CAD

Po popołudniowych publikacjach na USD/CAD wyraźnie wzrosła zmienność, lecz zabrakło kierunku. Para tuż po godzinie 14:30 zanurkowała około 30 pips by później powrócić w rejon sprzed publikacji:

Handlujesz na danych? Wykorzystaj do tego właściwości opcji waniliowych>>>

USD/JPY

Wyraźnie bycza okazała się reakcja USD/JPY. Para powraca powyżej poziomu 112,00 testując lokalną strefę oporu na interwale M15:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here