Naga MarketsKliknij po więcej informacji

eToro to prawdopodobnie największa i najbardziej znana platforma handlu społecznościowego. Skupiające ponad 5 milionów aktywnych użytkowników eToro umożliwia wyszukanie prawdziwych perełek świata tradingu. Wierzę, że taką perełkę właśnie znalazłem, a jest nią @SergejAzov. Dlaczego warto zacząć kopiować jego transakcje?


Myślę, że każdy z nas chciałby posiadać dochód pasywny. Obecnie oprocentowanie lokat nie jest zadowalające (czy kiedykolwiek było?), a wizja pozbycia się gotówki na dłuższy okres i zakupu obligacji skarbowych czy korporacyjnych również nie wydaje się dobrym pomysłem. Jako inwestor, lubię mieć swoje pieniądze pod kontrolą, a sprzedaż papierów bezpiecznych przed ich wykupem często wiąże się z utratą całego zysku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z pomocą przychodzi eToro, gdzie dzięki zaimplementowanej wyszukiwarce inwestorów w trakcie dzisiejszego przedpołudnia przejrzałem kilkadziesiąt profili traderów z całego świata. Stworzyłem przy tym listę tych, których poczynania będę w najbliższych tygodniach śledził. Moją uwagę przykuł jednak pewien inwestor z Rosji…

Zanim jednak przejdę do opisu działań Sergieja, podzielę się kryteriami pod którymi wyszukuję interesujących mnie inwestorów:

 • Okres – ostatnie 12 miesięcy. Poświęcając swoje pieniądze na kopiowanie innych inwestorów chcę mieć pewność, że ich wyniki nie są dziełem przypadku (szczęśliwy traf) lecz umiejętności. Powtarzalność zysków to najlepsza rekomendacja tradera!
 • Stan – zweryfikowany, dodane zdjęcie profilowe. Dodatkowe zabezpieczenie, które polepsza mój komfort psychiczny.
 • Kopiujący – liczba oraz zmiana kopiujących nie są dla mnie kryterium wyszukiwania. Zwracam na uwagę na te wartości, lecz liczę, że mogę znaleźć wschodzącą gwiazdę, która do tej pory pozostała niezauważona.
 • Zwrot z okresu – w tym przypadku z ostatnich 12 miesięcy. Moje minimum to 10% w skali roku, choć z przejrzanych profili żaden nie cechował się tak niskim ROE.
 • Zyskowne miesiące – postanowiłem ustawić ten parametr na przedział 40-80%.
 • Wskaźnik ryzyka – miara ryzyka eToro bierze pod uwagę m.in. relację średniego zysku do średniego ryzyka, zaangażowanie kapitałowe i maksymalną zrealizowaną stratę. Pozostawiłem ten wskaźnik na bazowym poziomie 1-6, gdyż z moich rozmów z traderami na eToro wiem, że platforma faworyzuje bezpieczny styl handlu.
 • Dzienny spadek – nie chcę stracić więcej niż 5% kapitału poświęconego na kopiowanie zagrań innych traderów w trakcie jednej sesji.
 • Tygodniowy spadek – podobnie jak w poprzednim przypadku, wskaźnik ten ustawiłem na maksymalnie 15% (Uwaga! Dwa powyższe kryteria odnoszą się jedynie do historycznych danych traderów eToro. Stop loss na kapitale ustawię dopiero po wyborze dostawcy sygnałów.)
 • Alokacja – pomijam te kryterium, będąc otwartym na różne style handlu
 • Działania – ważny punkt wyszukiwarki. Chcę zacząć śledzić aktywnych traderów. Ustawiam kryterium na minimum 100.

Jak przedstawia się statement Sergieja?

Po pierwsze – @SergejAzov silnie chroni swój kapitał. Widać to po bardzo niskim wskaźniku ryzyka eToro (poziom 2, bardzo bezpiecznie) oraz statystykach:

 • największy dzienny spadek -2,29%
 • największy tygodniowy spadek -3,11%
 • największy roczny spadek -4,98%

Skumulowana strata Siergieja w trakcie ostatnich 12 miesięcy nie przekroczyła zatem maksymalnej straty na jaką jestem gotowy w trakcie jednego dnia! Poniżej znajdują się jego miesięczne statystyki:

Jak widać, Sergiej bardzo dobrze radził sobie na początku swojej przygody z eToro, gdzie przez dwa miesiące uzyskiwał stopy zwrotu powyżej 17% w skali miesiąca. Zauważyć można jednak pewną powtarzalność w uzyskiwanych wynikach oraz to, że stopy zwrotu w miesiącach zyskownych są większe od ponoszonych strat.

W trakcie roku obecności na eToro @SergejAzov przeprowadził 147 transakcji co daje średnio około trzech transakcji na tydzień. Średni czas przetrzymania aktywnej pozycji wynosi miesiąc. Sergiej pozostaje również po dobrej stronie rynku to znaczy, utrzymuje wskaźnik zyskowności powyżej poziomu 50%:

Podziw mogą budzić również ostatnie działania Sergieja. Warto zwrócić uwagę na trzymanie się zasady, nakazującej szybkie cięcie strat oraz trzymanie się zysków:

Czym handluje @SergejAzov? To kolejny plus tego inwestora, ponieważ handluje na instrumentach, które rozumiem…

Aby sprawdzić jakie instrumenty obecnie znajdują się w portfelu Sergieja zarejestruj darmowy rachunek demonstracyjny i wypróbuj na nim jakość sygnałów generowanych przez @SergiejAzov.

Dołącz do społeczności eToro

eToro udostępnia również narzędzie pozwalające zobrazować potencjalną krzywą kapitału jaką uzyskalibyśmy dzięki naśladowaniu zagrań danego inwestora. W przypadku Sergieja wygląda ona w taki sposób:

Symulacja za obecny, 2017 rok

Podane wyniki dotyczą symulowanej inwestycji o wartości 10000 USD ze zleceniem stop loss na poziomie 40%. Wyniki historyczne nie mają jednak wpływu na przyszły zwrot z inwestycji.

Mając na uwadze powyższe, zacząłem kopiować zagrania Sergeja z maksymalnym poziomem stop loss na poziomie 25%. To znaczy, że jeżeli w trakcie kolejnych tygodni Sergiej straci więcej niż 25% swojego kapitału (lub też mojego, z racji że kopiuje wszystkie jego transakcje) eToro automatycznie wyłączy śledzenie jego zagrań.

W trakcie kolejnych tygodni będę starał się krótko podsumowywać stan swojego rachunku eToro. Zamierzam również co miesiąc dokonywać wpłat na rachunek by móc śledzić większą ilość użytkowników największej platformy handlu społecznościowego jaką jest eToro. Celem takiego działania jest stworzenie portfela pasywnego, z którego będę mógł czerpać zyski na zadowalającym poziomie, nie spędzając jednocześnie kolejnych godzin przed wykresami.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

7 KOMENTARZE

 1. Nie zauważyłem Pańskiego komentarza, przepraszam. Link do artykułu już mi podsyłano w prywatnych wiadomościach ale powtórzę: autor ma dość nikłe pojęcie o czym pisze. Nie jest to próba ataku czy dyskredytacji mojego imiennika – po lekturze odniosłem jednak wrażenie, że “słychać dzwony, ale nie wiadomo w którym kościele”.

  W moim odczuciu, winę za porażkę autora artykułu ponosi on sam. Nie wiadomo jakimi kryteriami kierował się podczas wyboru dostawców sygnałów, a brak ustawienia zleceń ochronnych na kapitale jest naprawdę karygodnym błędem. Z artykułem zgadzam się jedynie w jednej kwestii – platforma eToro (pomimo tego, że jest nieustannie udoskonalana) nie jest idealnym narzędziem do analizy wykresu. Co prawda znajdziemy tam wszystkie potrzebne narzędzia (a nawet więcej!), lecz sam wciąż korzystam z MT4. Siła przyzwyczajenia 😉

 2. Cześć Snajper,

  Nie mam powodu by uważać eToro za scam. Podobne oskarżenia dotyczą praktycznie każdego z brokerów i tu nie ma znaczenia czy broker jest światowej klasy czy rzeczywiście jest ‘problematyczny’. Wpłacałem i wypłacałem pieniądze z eToro, kontakt z obsługą klienta jest szybki i rzeczowy (głównie email, choć potrafią zadzwonić jeśli problem jest bardziej skomplikowany). eToro nie jest odpowiednim wyborem dla skalperów, którzy szukają ‘bazowego’ brokera. Traktuję to jako platformę handlu społecznościowego i w tej roli działa bardzo, bardzo dobrze.

 3. Cześć,

  A czy nie uważasz ze eToro jest to swego rodzaju oszustwo? Różne opinie można przeczytać w internecie i nie wiem czy wpłacać tam pieniążki.

 4. Tak jak napisałem – chciałbym stworzyć portfel kilku(nastu?) traderów o odpowiadających mi cechach i czerpać korzyści z ich tradingu w sposób pasywny. W tym momencie obserwuję kilku kandydatów (a także kandydatki) na mój kolejny wybór, lecz dokonam go najprawdopodobniej w maju.

  Mogę również dodać, że dzięki Sergiejowi otworzyłem (lub inaczej – ‘otworzyła się sama’) pozycja na spółce Micron Technology. W tym momencie pozycja już zarabia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here