Naga MarketsZapraszamy na bezpłatny webinar z ekspertem, który omówi strategie i narzędzia wykorzystujące liczby Fibonacciego. Zanim jednak zapiszesz się na to szkolenie, mamy dla Ciebie odrobinę wiedzy teoretycznej.

Leonardo Fibonacci, znany także jako Leonardo z Pizy, był włoskim matematykiem, który żył na przełomie XII i XII wieku. Jest autorem szeregu prac matematycznych. Najbardziej rozpoznawany jest w wyniku stworzenia ciągu liczb, który został nazwany na jego cześć, ciągiem liczb Fibonacciego. Ciąg Fibo wykorzystywany jest w wielu dziedzinach nauki oraz życia – zarówno w matematyce, informatyce, jak również w spekulacji giełdowej – a ta interesuje nas najbardziej!

Ciąg Fibonacciego

Liczby Fibonacciego zostały zaprezentowane w dziele autora Liber Abaci z 1202 roku. Ciąg rozpoczyna się od liczb 0 oraz 1, a każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. W związku z powyższym ciąg kształtuje się w następujący sposób:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89… 987, 1597, 2584…

Ciąg ten stanowi rozwiązanie zadania o rozmnażaniu się królików. Istnieje wiele publikacji dotyczących występowania proporcji liczb Fibo w naturze, anatomii, czy nawet muzyce.

Poziomy Fibo

Między liczbami w ciągu Fibonacciego występują zależności, które są kluczowe ze względu na wykorzystanie ich w tradingu. Każda liczba w ciągu, która zostanie podzielona przez swoją poprzedniczkę, generuje wynik o wartości 1,618. Z kolej dzieląc dowolną liczbę przez następną, otrzymamy wynik 0,618. Natomiast dowolna liczba podzielona przez drugą kolejną liczbę w ciągu wynosi 0,3812. Tymczasem dowolna liczba podzielona przez drugą poprzednią liczbę w ciągu daje wynik 2,618.

W ten sposób powstały w tradingu poziomy, które są nazywane poziomami Fibonacciego, a najważniejsze znajdują się poniżej:

0,236 = 23,6%
0,382 = 38,2%
0,618 = 61.8%
1,272 = 127,2%
1,618 = 161,8%
2,618 = 261,8%
4,236 = 423,6%

Często dodawany jest poziom 50%, który nie wynika z ciągu Fibonacciego, natomiast jest „psychologicznym poziomem”, który stanowi wsparcie/opór dla ceny. Poziomy Fibonacciego zamieszcza się na wykresie cenowym, w celu pomiaru wielkości jednego ruchu względem drugiego.

Strategie i narzędzia Fibo w tradingu

W spekulacji giełdowej można wykorzystać zarówno wewnętrzne i zewnętrzne zniesienia oraz zniesienia kierunkowe. Każde narzędzie dokładnie określa moment docelowy ruchu na danym walorze.

Część traderów może zastanawiać się nad praktycznym wykorzystaniem tych poziomów. Wprawdzie można dostrzec, że poziomy te są często respektowane, zaś pytanie o słuszność w postrzeganiu „magii” zniesień Fibonacciego jest w pełni uzasadnione.

Kwestia dotycząca tego, czy poziomy te są respektowane, w wyniku współgrania z prawami wszechświata, czy po prostu funkcjonują na zasadzie „samospełniającej się przepowiedni” jest wtórna. Spekulant nie musi w nie wierzyć, by móc wykorzystać je w praktyce i zacząć zarabiać na rynku finansowym. Oczywiście potrzebuje do tego odpowiednich strategii i znajomości narzędzi, co przybliżymy podczas szkolenia online.

Webinar Fibonacci Trading

We wtorek, 25 lutego 2020 roku o godzinie 18:00 odbędzie się szkolenie mające na celu przybliżenie praktycznego podejścia do spekulacji z wykorzystaniem narzędzi Fibo. Uczestnictwo w spotkaniu pozwoli Ci poznać liczb Fibonacciego od kuchni i zastosowanie ich na rynkach finansowych. Poza ich genezą, zostaną omówione strategie i narzędzia, które powstały na ich bazie.

Po szkoleniu online, każdy uczestnik będzie znał praktyczny sposób wykorzystania narzędzi Fibo na rynkach oraz dowie się, w jaki sposób zarządzać ryzykiem i kapitałem przy stosowaniu tych narzędzi. Pozna również praktyczne podejście do strategii wykorzystujących narzędzia Fibonacciego.

Weź udział w szkoleniu online i poznaj Fibonacci Trading

Pamiętaj! Jeśli nie możesz uczestniczyć na żywo w szkoleniu, nie martw się! Zarejestruj się, a otrzymasz nagranie tego webinaru.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here