Naga Markets

cc wykres formacje wsparcie oporSpoglądając na wykres staramy się wyszukać poziomy, przy których cena miała tendencje do zmiany kierunku, przy których następowała jakaś reakcja. Wyznaczanie tego typu miejsc służy do planowania swoich inwestycji. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ruch ceny na wykresie tworzy różnego rodzaju cykle i jeżeli kiedyś coś się wydarzyło, jeżeli rynek już kiedyś odrzucił jakiś poziom to mamy bardzo duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości również się to powtórzy albo przynajmniej będziemy mogli zaobserwować w tych okolicach jakąś reakcje.

Czym różni się wsparcie od oporu?

Patrząc na wykres staramy się znaleźć ważne poziomy powyżej i poniżej aktualnego kursu ceny. Wszystkie poziomy znajdujące się powyżej to poziomy oporu (resistance) a wszystkie poziomy znajdujące się poniżej to poziomy wsparcia (support). Wśród inwestorów i analityków często wykorzystywany jest anglojęzyczny skrót S/R.s_r 01

Jeżeli cena pokona poziom oporu, wówczas staje się on wsparciem i analogicznie ma się rzecz w wypadku wsparcia.

wsparcia-opory_01

Na samym początku chciałbym zwrócić Twoją uwagę na to, że rynki finansowe to nie jest apteka i poziomy, które wyznaczamy na wykresach nie są ściśle ustalone i nie będą działały co do punku. Jest kilka metod wyznaczania tego typu stref.

Jest przynajmniej kilka metod wyznaczania poziomów wsparcia i oporu. Niektórzy zaznaczają na wykresie strefę biorąc pod uwagę np. wielkość cieni świec na dołkach/wierzchołkach (przykłady poniżej), inni natomiast wyznaczają konkrente poziomy jedną, cienką linią.

Zrzut ekranu 2016-04-27 o 22.50.36

XTB

Nie ma znaczenia, którą z metod będziesz wykorzystywał. Najważniejsze jest to byś cały czas pamiętał że rynek nie zawsze musi idealnie dotrzeć do owej strefy by ją odrzucić, istnieje też możliwość, że rynek zrobi fałszywe wybicie i zawróci.

Jak skutecznie wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu by zwiększyć swoją przewagę na rynku?

Jak już pewnie wiesz, każdy inwestor korzystający z najbardziej popularnej platformy transakcyjnej jaką jest MT4 ma możliwość spekulacji na różnych interwałach czasowych: M1, M5, M15, M30, H1, H4, D1, W1, MN. Im wyższa rama czasowa (ang. Timeframe -TF) tym ważniejszy poziom. Nie można jednak popaść w paranoje i jeżeli ktoś aktywnie inwestuje na wykresie M5 czy M15 to nie będzie wyznaczał wsparć i oporów na wykresie tygodniowym czy miesięcznym i odwrotnie, jeżeli ktoś inwestuje na wykresie dziennym (D1), nie będzie wyznaczał poziomów s/r na niższych ramach czasowych.

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę podczas analizy wykresu jest ilośc testów i reakcji ceny na dany poziom. Im więcej razy dany poziom był testowany w przeszłości tym jest on ważniejszy i większe są również szanse, że rynek zareaguje gdy tam dotrze.

Poniższy screen przedstawia jak często rynek testuje konkretne poziomy:

s_r screen 1

Jak widać na kolejnym screenie, nawet jeżeli przesuniemy wykres do przodu zaobserwujemy, że mimo biegu czasu poziomy nadal są respektowane przez rynek.

s_r screen 2

Możesz też zauważyć, że odległości między konkretnymi poziomami wsparcia i oporu często są do siebie zbliżone. Najlepsze są te poziomy, które testowane były zarówno od góry jak i od dołu.

Jak z biegiem czasu zauważysz, rynek porusza się w tzw. BOX’ach. Aby pokazać Ci o czym mówię, posłużę się powyższym screenem i naniosę na niego kilka kolorów.

Zrzut ekranu 2016-01-08 o 16.04.39 (2)

Zauważ, że cena porusza się od bandy do bandy i jeżeli wybije z BOX’a, dążyć będzie do kolejnej bandy często wyznaczonej w przeszłości. Nie jest to regułą jednak bardzo często pojawia się silny impuls trwający dwa kolejne boxy, po czym zaobserwować można widoczną korektę.

Wielu początkujących inwestorów ma problem z wyznaczaniem głównych wsparć i oporów. Rysują oni całą masę różnego rodzaju poziomów, przez co ciężko jest wyznaczyć te najważniejsze, przy których cena może zawrócić dając okazję do inwestycji.
Poniższy screen przedstawia dwa poziomy, które prawdopodobnie znalazłyby się na wykresie początkującego Tradera.

Jak już pewnie zauważyłeś zielony poziom nie został ani w przeszłości ani później przetestowany, rynek nawet na niego nie zareagował przez co bardzo łatwo można stwierdzić, że jest on mało istotny. Poziom niebieski natomiast został dwa razy wcześniej przetestowany i warto mieć go na uwadze podczas obserwacji rynku.

Przechylić szalę na swoją korzyść

Podsumowując warto zwrócić uwagę na to, że prawidłowe wyznaczenie kluczowych poziomów wsparcia i oporu, przy których rynek ma duże prawdopodobieństwo zmiany kierunku ruchu może diametralnie zwiększyć naszą przewagę. Są to poziomy bardzo często respektowane przez rynek i odpowiednie podejście psychologiczne w połączeniu z dobrze wykonaną analiza PA może mieć wymierne korzyści poprzez zminimalizowanie ryzyka i zmaksymalizowanie zysków. Dodatkowo, dzięki analizie boksów mamy możliwość inwestowania i co najważniejsze zarabiania także podczas konsolidacji.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułLiga Traderów VIII – 1/8 finału – mecze rewanżowe
Następny artykułTorpol poprawia wynik netto w III kw. Kurs w kierunku tegorocznych maksimów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

7 KOMENTARZE

 1. Nie, no luz 🙂 Moim zdaniem głównym problemem jest to, że wiele osób patrzy ile chciałoby zarobić a nie ile mogą stracić i na tej podstawie otwierają zbyt duże (do posiadanego kapitału) pozycje oraz nie wiedzą kiedy powiedzieć PAS i pogodzić się ze stratą. Jakiś czas temu czytałem nawet jakieś zestawienie i okazuje się, że podobno większość uwalanych rachunków jest właśnie przez jedną/dwie zbyt duże albo zbyt długo trzymane stratne pozycje a nie przez złe strategie i serię kilkudziesięciu strat pod rząd.

 2. Nie czuj się urażony moim komentarzem. Wiesz dobrze, że powyższy artykuł nic nie wnosi w trading. To jest takie teoretyzowanie. Siedząc w tej branży i obserwując wykres sam dobrze wiesz i czujesz, kiedy jest drogo a kiedy tanio.

  Problemem wielu traderów jest to, że patrzą w przeszłość, zamiast skupić się na bieżących notowaniach i uczyć się na nie odpowiednio reagować. Pewnie dlatego tylu jest przegrywających.

 3. Co do samej zasady “kup tanio, sprzedaj drogo” to jak najbardziej się zgodzę tylko skąd wiemy kiedy jest tanio a kiedy drogo? Ja do tego celu wykorzystuje poziomy s/r. Owszem, nie zawsze one działają i na screenach fajnie to wygląda. Dziwne by było, gdybym pisał o czym a jako przykład pokazywał poziomy, które nie zadziałały. Jeden taki z resztą pokazałem. Bardziej chodzi o fakt, jak to wykorzystać, gdy poziom faktycznie zadziała i zostanie odrzucony. Poziomy raz działają a raz nie. To normalna kolej rzeczy. Jak nie pojawia się reakcja to nie otwieramy pozycji i czekamy dalej, przecież nigdzie nie jest napisane, że musimy otwierać pozycje przy każdym poziomie s/r. Pozycje otwieramy dopiero po reakcji, do póki się ona nie pojawi – czekamy.

  Co do strategii, to bardziej chodzi o to, żeby wykorzystać ją w przyszłości. Nie da się jednak pokazać przykładu na czym co się jeszcze nie wydarzyło. Dlatego właśnie wszystkie artykuły i felietony opisujące AT zawierają screeny z przeszłości.

 4. Jak dla mnie jest to dopasowanie strategii do przeszłości, fajnie się czyta i tyle 🙂 Z tymi poziomami jest tak, że nigdy nie wiadomo kiedy one zadzialają. A zasada jest prosta kupuj tanio, sprzedawaj drogo :p

 5. Dziekujemy za pomocny artykuł. Czy ma Pan jakieś pary walutowe które najbardziej ”są techniczne”,
  respektuja te poziomy ?
  Pozdrawiam
  Dariusz Romański

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here