Naga MarketsProtestujący traderzy przed siedzibą brokera próbując odzyskać swoje pieniądze
Protestujący traderzy przed siedzibą brokera próbując odzyskać swoje pieniądze

Zaogniony spór pomiędzy IronFX oraz chińskimi klientami brokera trafił w końcu na wokandę sądową. Jeszcze na początku stycznia informowaliśmy Was o grupie traderów, która wtargnęła do siedziby przedsiębiorstwa i żądała zwrotu pieniędzy. Sprawa zaczęła nabierać rozpędu i pozew zbiorowy rozpatrywany będzie przez cypryjski sąd w Limassol.


Problem ciągnący się od roku

W sierpniu 2014 roku w telewizji pojawił się ponad dwudziestominutowy reportaż dotyczący działalności IronFX, który miał sugerować, że chińscy współpracownicy działającego na skalę globalną brokera nie otrzymali zaległych płatności. Obecnie podobne zażalenia złożyli indywidualni inwestorzy z Kraju Środka.

W styczniu natomiast w biurach należących do IronFX w Szanghaju miejsce miały zażarte protesty, których kulminacją była próba przeprowadzenia ataku na jednego z zarządzających przedsiębiorstwem.

IronFX oczywiście odrzucał wszelkie oskarżenia, zrzucając problem na barki zawiści konkurencyjnej związanej z bardzo dynamicznym rozwojem podmiotu. Teraz o tym kto ma rację zadecyduje sąd.

150 rachunków z zalegającymi wypłatami

Zgodnie z oskarżeniami zawartymi w pozwie zbiorowym, IronFX miał nie wypłacić środków w przypadku 150 rachunków, które zostały założone dzięki udziałowi brokerów wprowadzających (IB). Łączna suma środków zgromadzona na tychże kontach wynosiła prawie 1.25 mln dolarów.

Pierwsze opóźnienia wypłat pojawiły się już w październiku 2014. Problem upowszechnił się miesiąc później kiedy prawie kilkuset traderów nie mogło uzyskać dostępu do swoich środków – jak zgodnie twierdzą, bez podania dokładnej przyczyny. Dopiero później część osób (również klientów spoza Chin) otrzymała maile, w których IronFX informował o zablokowaniu kont w związku z prowadzeniem dochodzenia dotyczącego nietypowych aktywności handlowych.

Ktoś zazdrości sukcesu IronFX?

Prezes przedsiębiorstwa brokerskiego – Markos Kashiouris – w jednych z obszernych wywiadów stwierdził, że problem dotyczy grupy inwestorów, którzy stosowali budzące kontrowersje strategie handlowe w celu manipulowania dostępnymi promocjami. Grupa miała trafić pod specjalną obserwację z powodu naruszeń regulaminu – przez cały czas trwania dochodzenia środki są zamrożone. Co do działalności na terenie Chin, Pan Kashiouris w wywiadzie dla Forex Magnates stwierdził:

„Nie robimy nic, co różniłoby się od działań pozostałych członków branży na terenie Chin. Pracujemy poprzez bardzo rozbudowaną i sporą sieć brokerów wprowadzających – jednym z nich jest IGHG. Nasz dynamiczny wzrost oraz dominacja rynkowa w ostatnich latach naturalnie przyciąga coraz większe fale kryty6ki ze strony konkurencji. Nic dziwnego, że ktoś próbuje przyciągnąć uwagę mediów i działać na naszą niekorzyść”

Jeżeli broker oferuje swoim klientom konkursy, w których główną nagrodą jest lot w kosmos lub podpisuje ekskluzywną umowę sponsorką z klubem piłkarskim FC Barcelona to trudno, aby nie przykuwał uwagi mediów.

Co na to regulatorzy finansowi?

Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC) pierwsze oficjalne skargi w związku z potencjalnym utrudnianiem wypłat środków otrzymała już na początku stycznia. Jeżeli regulator uzna, że broker dopuścił się jakichkolwiek nadużyć wtedy zdecyduje się na podjęcie środków z własnej strony.

Wynika z tego, że CySEC jak na razie nie ma zamiaru podejmować działań lub też nie znalazł odpowiednich ku temu powodów. Sprawa w cypryjskim sądzie z powództwa cywilnego będzie jednak się toczyć – kiedy poznamy szczegóły rozwoju sytuacji i nowe stanowiska czy to ze strony IronFX, czy też ze strony traderów występujących tutaj w roli pokrzywdzonych, na pewno Państwa poinformujemy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Pozew zbiorowy przeciw IRON.
    Proszę osoby poszkodowane tj. niemogące wypłacić pieniędzy z IRON o kontakt.
    Chcemy napisać pozew zbiorowy
    ala642@wp.pl w temacie proszę wpisać IRON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here