Naga MarketsMijają kolejne tygodnie, a piętno jakie odciska polityka Donalda Trumpa na rynki rolne jest nadal znaczące. Pomimo, iż z perspektywy światowej gospodarki, wprowadzone cła są mało istotne, tak w przypadku surowców rolnych działania Pekinu okazały się mieć realne przełożenie na rynek. Przede wszystkim dlatego, że wprowadzone cła na amerykańskie towary o wartości 34 mld USD objęły soję.

Przypomnijmy jeszcze raz, iż Chiny są największym importerem amerykańskiej soi (Chiny importowały ponad 60% amerykańskiej produkcji), stąd nie dziwi fakt, że cały świat przyglądał się trasie statku wyładowanego po brzegi soją, Peak Pegasus, którego załoga robiła wszystko aby zdążyć do portu Dailan, przed wprowadzeniem 25% ceł. Nie udało się.

Jak przewiduje w prognozach chińskie ministerstwo rolnictwa, import soi z USA spadnie o przynajmniej 2% w porównaniu do ubiegłego sezonu (w przypadku soi liczony jest czas od 1 października). W tym roku ma wynieść 93,85 milinów ton, a to o 1,8 miliona mniej niż sezonie poprzedzającym. W dalszej perspektywie dla amerykańskich rolników oznacza to konieczność zwiększenia upraw kukurydzy na rzecz soi (stąd  spadek cen kukurydzy). Skala niezadowolenia rolników jest na tyle duża, że nawet zapowiedź wprowadzenia przez Biały Dom planu ratunkowego dla sektora rolniczego w wysokości 12 miliardów dolarów nie tonuje wystarczająco nastrojów. Jest to grupa szczególnie istotna dla obecnej władzy, ponieważ silnie przyczyniła się do wygrania wyborów prezydenckich.

Jak wspomniałem już w ostatniej analizie, słowa krytyki działań Donalda Trumpa dochodzą z każdej strony, nawet z jego własnego obozu. Jeśli prezydent USA nie chce zostać oskarżony o spowodowanie porażki w uzupełniających wyborach do kongresu, które zbliżają się wielkimi krokami, musi pomyśleć o zmianie taktyki. Dlatego też każdy, nawet najmniejszy sygnał ocieplenia stosunków handlowych, daje sygnał odreagowania cen surowców. Nawet taki, który potencjalnie nie dotyczy chińskiego importu.

Handluj na rynkach rolnych za pomocą platformy TMS!

Z perspektywy technicznej spójrzmy dziś na kukurydzę. Cena poruszała się w ramach wąskiego, spadkowego ograniczenia przez kilkanaście dni, wybijając górne ograniczenie kilka dni temu. Wczorajsza świeca o wyraźnym pro-spadkowym zabarwieniu może sugerować powrót do spadków, ale jak pokazuje historia – nie takie pin-bary były negowane. Dlatego też, sugeruję poczekać za zamknięcie się świecy miesięcznej, która pozwoli określić możliwy scenariusz na kolejne tygodnie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here