Naga MarketsDolar spada i testuje kluczową linię trendu, a S&P 500 silnie w górę. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Sztab Donalda Trumpa zapowiedział, że wyniki w kilku stanach zostaną zaskarżone i konieczne będzie ich ponowne przeliczenie
  • Wstępne wyniki do Kongresu wskazują na to, że Demokratom nie udało się przejąć Senatu
  • BoE zwiększył skalę QE o 150 mld GBP, skup potrwa do końca 2021 r.

Negatywnie informacje z frontu brexitowych negocjacji

Dolar jest słaby wobec zdecydowanej większości walut, a rynki akcji pną się w górę za sprawą zwyżek spółek technologicznych w USA. Powyborczy krajobraz dla rynków jest dziwny i niepewny. Teoretycznie Joe Biden jest coraz bliżej prezydentury, ale sztab Donalda Trumpa już zapowiedział, że wyniki w kilku stanach zostaną zaskarżone i konieczne będzie ich ponowne przeliczenie – zwraca się uwagę na przypadki, kiedy to liczba oddanych głosów była większa od zarejestrowanych wyborców.

Zapowiada się, zatem długa batalia, która może znaleźć swój koniec w Sądzie Najwyższym i do zaprzysiężenia prezydenta, które według prawa i tradycji będzie mieć miejsce 20 stycznia, wszystko jest możliwe. Jednocześnie wstępne wyniki do Kongresu wskazują na to, że Demokratom nie udało się przejąć Senatu. Biorąc pod uwagę, że każda istotna ustawa w USA powinna zostać zaaprobowana przez obie izby Kongresu, może to oznaczać, że kontrowersyjne pomysły Joe Bidena, jak podwyżka podatków dla korporacji, zostaną zablokowane – oznajmił ekspert BOŚ.

Jednocześnie nie jest też jasne, co dalej z czwartym pakietem fiskalnym, chociaż lider Republikanów w Senacie zapowiedział w środę, że będzie (bardziej?) otwarty na dyskusje z Demokratami. Reasumując, amerykańska polityka (na razie) zmierza w stronę pata, co akurat nie powinno zbytnio cieszyć rynków.

Z pozostałych informacji warto zwrócić uwagę na doniesienia z Banku Anglii – stopy nie zostały obniżone, a w zamian za to BOE zwiększył skalę QE o 150 mld GBP, skup potrwa do końca 2021 r. Decydenci ostrożnie podchodzą do ewentualnego wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, chociaż dostrzegają ryzyka dla wzrostu gospodarki.

Dla funta jest to pozytywnie, choć być może na krótko. Negatywnie prezentują się informacje z frontu brexitowych negocjacji – unijny negocjator Barnier powtórzył, że postępów w kluczowych tematach wciąż nie ma i jeżeli nie zmieni się to w przyszłym tygodniu, to sytuacja będzie napięta – dodał.

Notowania EUR/USD naruszyły strefę 1,1780-1,1800, która była kluczowym oporem. Rynek ucieka od dolara, a rynki akcji pną się na nowe szczyty. Technicznie kolejne ważne punkty na wykresie to okolice 1,1825 (opory z pierwszej połowy ubiegłego miesiąca), oraz rejon 1,1865-80 (z drugiej) – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here