Naga Marketsstos polskich złotych, z pięciozłotówką z przoduPolski złoty zaliczył mocną przecenę. Okres sierpniowo-wrześniowy nie był najlepszy dla rodzimej waluty. Przez moment PLN był najsłabszy względem franka szwajcarskiego od lutego 2017 roku, ale w ostatnich dniach odrabia straty. Po wyroku TSUE ws. kredytów frankowych nie ma niemal śladu na kursie rodzimej waluty. Wybory parlamentarne też nią nie zachwiały. Mówi się jednak szeroko o implikacjach tych wydarzeń, więc pytamy: co dalej z polskim złotym?


Kurs euro spada poniżej 4,30 zł i wymazuje wzrosty sprzed wyroku TSUE

Jesień przynosi kolejne wydarzenia, które wpływają na życie Polaków i sytuację na polskim złotym. 3 października poznaliśmy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie udzielanych przez banki kredytów frankowych. Po nim posypały się też pierwsze wyroki korzystne dla osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich, które domagały się modyfikacji umów z bankami, powołując się właśnie na orzeczenie TSUE. Takich pozwów i reklamacji mogą być setki tysięcy, a analitycy ostrzegają, że finalnie zapłacą za nie klienci banków.

– Kurs EUR/PLN spadł poniżej 4,30, a więc wymazał niemal całość wzrostów, które nastąpiły przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – tak szef departamentu analiz TMS Brokes Bartosz Sawicki podsumował zakończenie zmienności na kursie złotego.

POBIERZ SPECJALNY RAPORT TMS BROKERS

Euro w kierunku 4,25 zł, dolar po 3,57 zł? Prognozy TMS Brokers

W raporcie opisujemy możliwe scenariusze, które mogą się wydarzyć na parach złotowych. Jedno jest pewne – wygrana PiS-u była dyskontowana przez rynek już po wiosennych wyborach do Parlamentu Europejskiego, zatem osłabienie PLN było po ogłoszeniu wyników mało prawdopodobne. Możliwe są jednak implikacje związane z faktem, że większość w Senacie zyskała opozycja, co może przełożyć się na problemy w trakcie realizacji zapowiedzi m.in. stopniowego podnoszenia płacy minimalnej, zniesienia limitu trzydziestokrotności składek na ZUS, wypłat dodatkowych emerytur. Te kwestie nie budzą zaufania inwestorów. Bo choć można spodziewać się kontynuacji dotychczasowej polityki PiS, to trudniej przewidywać jak rynki zareagują na nowy, spowalniane pracami Senatu, utrudniony charakter działań polityków partii rządzącej.

W raporcie inwestorzy znajdą kluczowe poziomy oraz techniczny opis instrumentów: EUR/PLN oraz CHF/PLN. – Oczekujemy, że złoty powinien stopniowo odreagowywać słabość z okresu sierpień-wrzesień 2019 – mówi główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas i dodaje, że widać wzmocnienie złotego w stosunku do głównych walut, co wpisuje się w powyborcze uspokojenie nastrojów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kluczowych technicznych poziomach na EUR/PLN i CHF/PLN pobierz specjalny raport.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here