Naga MarketsPowstanie „polski RobinHood”? Twórca aplikacji biletowej mPay przejmuje DM BPS
Aplikacja Robinhood

Warszawska spółka mPay oferująca użytkownikom aplikację do kupna biletów poinformowała o podpisaniu warunkowej umowy na zakup akcji domu maklerskiego BPS. W jej ramach ma zakupić 6,669 mln akcji należących do podmiotu stanowiących 100% kapitału zakładowy za co najmniej 3 miliony złotych, poinformowano w komunikacie. W ten sposób mPay chce zdywersyfikować swoją działalność, a media piszą o „polskim RobinHoodzie”, czyli odpowiedzi na popularną w USA mobilną aplikację do inwestowania w akcje.

  • mPay to dostawca rozwiązań z obszaru m-płatności. Działa na rynku od 2003 roku, tworząc i rozwijając innowacyjne instrumenty umożliwiające realizację transakcji finansowych za pomocą urządzeń mobilnych
  • Spółka ma zapłacić za przejęcie domu maklerskiego BPS nie mniej niż 3 miliony złotych, a ostateczna cena zostanie określona w oparciu o wyniki domu maklerskiego za rok obrotowy 2020
  • Strategia mPay zakłada dywersyfikację biznesu i rozszerzenie go o nowe projekty. Zakup DM BPS wyraźnie sugeruje, że może chodzić o stworzenie platformy tradingowej

Dom Maklerski Banku Polskiej Spółdzielczości może zmienić właściciela. mPay gotowy przejąć akcje

mPay to aplikacja mobilna, która kojarzy się przede wszystkim z możliwością kupna biletów na komunikację miejską, czy też opłacenia postoju w płatnych strefach parkowania w największych polskich miastach. Dom Maklerski Baku Polskiej Spółdzielczości (BPS) jest natomiast podmiotem, który do tej pory oferował najniższe prowizje za zakup akcji notowanych na GPP (prowizja wynosi 0,13%, czyi trzykrotnie mniej niż standardowa dla większości polskich biur prowizja 0,39%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Połączenie innowacyjnej aplikacji mobilnej z domem maklerskim może sugerować, że ten szykuje się do dywersyfikacji swoich usług i zaoferowania oprogramowania na smartfony umożliwiającego handel na akcjach. Posiadacze rachunków maklerskich w polskich biurach doskonale wiedzą, że obecne rozwiązania pozostawiają często sporo do życzenia, będąc mało intuicyjnymi oraz funkcjonalnymi. Stąd też takowa aplikacja mogłaby stać się rewolucją podobną do tej, którą na rynku w Stanach Zjednoczonych wywołał RobinHood, popularna aplikacja do tradingu mobilnego skierowana do klientów detalicznych.

– Umowa zakłada sprzedaż przez BPS S.A. na rzecz MPAY S.A. 6.669.000 (słownie: sześć milionów sześćset sześćdziesiąt dziewięć tysięcy) akcji imiennych w kapitale zakładowym DM BPS S.A. o wartości nominalnej 1,00 zł (słownie: jeden złoty) każda akcja, o łącznej wartości nominalnej 6.669.000,00 zł (słownie: sześć milionów sześćset sześćdziesiąt dziewięć tysięcy złotych), które to stanowią 100% kapitału zakładowego spółki DM BPS S.A., za cenę nie niższą niż 3.000.000,00 zł (słownie: trzy miliony złotych), przy czym cena ostateczna zostanie określona w oparciu o wyniki DM BPS S.A. za 2020 rok obrotowy – napisano w raporcie bieżącym mPay.

Spółka MPAY S.A. to wiodący polski dostawca rozwiązań z obszaru m-płatności. Działa na rynku od 2003 roku, tworząc i rozwijając innowacyjne instrumenty umożliwiające realizację transakcji finansowych za pomocą urządzeń mobilnych. Planowa transakcja zakupu akcji DM BPS S.A. wpisuje się w strategię MPAY S.A. mającą na celu dywersyfikację biznesu o nowe projekty.

Odniesienie do aplikacji RobinHood nie jest przypadkowe, gdyż ta jest jednym z głównych tematów giełdowych dyskusji w związku z sytuacją wokół akcji spółki GameStop. RobinHood znalazł się w ogniu krytyki inwestorów detalicznych po tym jak zablokował możliwość handlu na akcjach wspomnianego podmiotu po silnych spekulacyjnych wzrostach, które wywołali inwestorzy detaliczni próbujący utrzeć nosa funduszom inwestycyjnym z nadmierną ekspozycją krótkiej sprzedaży.

Informacja o planach mPay spowodowała bardzo dynamiczny skok notowań spółki na NewConnect. Akcje we wtorek rosły o 42% w środę dodając do swojej wartości kolejne 47%. Co prawda wywindowało to cenę jedynie w okolice 1,5 zł i mPay nadal rozpatrywany jest w kategoriach spółki groszowej, jednak historycznie jest to najwyższa osiągnięta wartość.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara online | biomed-lublin gpw | notowania ropy brent | akcje pgnig forum | system blik |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCzy kurs euro (EUR/USD) może spaść poniżej 1,20? Komentuje Marcin Kiepas
Następny artykułCo dalej z frankowiczami?
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here