Naga Markets– Budowa koncernu multienergetycznego wkracza w finalną fazę – przyznał Daniel Obajtek dodając, że wraz z Ministerstwem Aktywów Państwowych potwierdzona została już struktura transakcji połączenia Lotosu i PGNiG z PKN Orlen. Prezes paliwowego giganta przyznał, iż siła zintegrowanego podmiotu pozwoli na realizację inwestycji o strategicznym znaczeniu dla całej gospodarki. 

To wszystko dla dobra Polski

W specjalnie przygotowanym spocie, Ministerstwo Aktywów Państwowych wskazuje, że połączony potencjał Orlenu, Energi, Lotosu i PGNiG to szansa na zrównoważoną transformację energetyczną, która pozwoli stworzyć silny, zintegrowany koncern multienergetyczny. Dzięki połączeniu powstanie grupa o łącznych przychodach około 200 miliardów złotych rocznie, której zdywersyfikowany zysk operacyjny wyniesie 20 miliardów złotych rocznie. Grupa posiada bowiem nawet 140 milionów potencjalnych klientów w Polsce i za granicą.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Powstanie nowy Orlen – koncern multienergetyczny, który będzie zarabiał pieniądze również do budżetu państwa … To wszystko dla dobra Polski – tak o połączeniu Orlenu z Lotosem, PGNiG i Energą mówił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, dodając, że Skarb Państwa podniesie swoje udziały w spółce do 50 proc. z niespełna 30 proc. obecnie, co zagwarantuje możliwości sprawnego zarządzania i zabezpieczy przed ewentualnym wrogim przejęciem i innymi niebezpieczeństwami.

Mówiąc o “zarabianiu dla budżetu państwa” miał on na myśli dywidendy wypłacane inwestorom. W związku z rewolucja energetyczną, jaką musi przejść nasz kraj, firma ma bowiem z czasem zacząć zarabiać bardzo duże pieniądze, na czym zyskają także akcjonariusze.

Umowa, którą Minister Aktywów Państwowych określił jako działanie “dla dobra Polski” dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

invest

PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył z kolei, iż podmiot powstały po przejęciu Lotosu i PGNiG będzie na tyle silny, że będzie się liczył gospodarczo, ale i geopolitycznie w regionie. Przyznał on również, iż cały proces wchłonięcia innych spółek SP ma zakończyć się w tym roku.

Akcje PKN Orlen najwyżej od lutego 2020

Spoglądając na akcje PKN Orlen zauważymy, że inwestorzy z optymizmem przyjęli najnowsze informacje nt. przejęcia Lotosu i PGNiG, w efekcie czego akcje spółki wzrosły do najwyższego poziomu od lutego 2020 r.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eur usd kurs | euro kurs | cd projekt akcje | dax online | prognozy kursu dolara |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOpłaty w sieci ethereum (ETH) biją rekordy. To wina “kuzynów” dogecoina (DOGE)
Następny artykuł17 spółek odnotowało rekord notowań w środę. Akcje Lotos straciły blisko 6%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here