Naga MarketsNa światowych rynkach akcji z pomocą inwestorom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przychodzą indeksy, takie jak DAX, FTSE 100, S&P 500 czy Dow Jones Industrial Average. Rynek kryptowalut stanowi szczególne wyzwanie z powodu dużej zmienności notowań aktywów krypto a także dużego rozproszenia giełd, na których odbywa się handel. Z pomocą ma przyjść nowy indeks zwany Crypto Price Index (CPI), który ma ambicje stać się Dow Jonesem dla sektora krypto.


CPI – indeks oparty na 200 największych kryptowalutach

CPI, według zapewnień twórców indeksu, ma stać się najbardziej kompleksowym wskaźnikiem dla rynku krypto. Oparty będzie o notowania 200 największych pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowalut.Stojący na czele projektu Herbert Law posiada rozległe doświadczenie w dziedzinie tradycyjnych finansów oraz handlu surowcami, przez co zdaje sobie sprawę jak istotną rolę w procesie decyzyjnym inwestora odgrywają wiarygodne wskaźniki.

„Naszym celem jest dostarczenie punktu odniesienia do podejmowania rozsądnych decyzji inwestycyjnych, co pozwoli, naszym zdaniem, obniżyć bariery do wejścia, oszczędzając inwestorom czas oraz zasoby, które normalnie poświeciliby na proces rozpoznania, dzięki naszemu indeksowi krypto, który przedstawia prostą, łatwą do zrozumienia wartość liczbową odzwierciedlającą kondycję całego rynku.” – stwierdził CEO CPI.

Międzynarodowego prestiżu projektowi dodaje partnerstwo z członkami rodziny królewskiej Emiratów Arabskich. Jednym z doradców w zarządzie CPI jest Jego Wysokość Sheikh Abdullah Bin Rashed Al Sharqi, który uważa, iż indeks ten przyczyni się do wprowadzenia większego stopnia stabilności i transparentności na rynkach aktywów krypto. Jego zdaniem „rozwiązania takie jak CPI, stworzone z myślą o użytkownikach nie posiadających umiejętności technicznych, pozwoli na rozwój zdecentralizowanych finansów i osiągnięcie masowej adopcji.”

Twórcy projektu, oprócz indeksu, opracowali także wewnętrzny token o tej samej nazwie (CPI), do którego ma zostać stworzony oddzielny blockchain. Posiadacze tokenów mają mieć bezpośredni dostęp do funkcjonalności API, które korzysta z zaawansowanego algorytmu do obliczania wartości CPI.

Przed CPI był CIX100

Warto wspomnieć o istniejących już indeksach stworzonych dla sektora krypto. Firma Cryptoindex, będąca dostawcą rynkowych danych kryptograficznych, opracowała oparty na sztucznej inteligencji index CIX100. Analizuje on dane dot. 100 największych kryptowalut pochodzące z 9 największych giełd, uwzględniając ponad 200 czynników. Narzędzie to według zamysłów jego autorów, ma być wolne od błędów związanych z czynnikiem ludzkim oraz ma wykluczać coiny o fałszywym wolumenie. CIX100, oprócz tego, że jest notowany w takich serwisach jak Reuters, Bloomberg czy TradingView, niedawno został umieszczony także na giełdzie Nasdaq.

Owocem współpracy Nasdaq oraz firmy Exante jest inny indeks – DeFix, którego zadaniem jest odzwierciedlanie w czasie rzeczywistym dynamiki sześciu zdecentrelizowanych instrumentów, m.in. Augur i Gnosis. Na Nasdaqu działają także trzy indeksy powiązane z pojedynczymi kryptowalutami: the Bitcoin Liquid Index (BLX) dla BTC, the Ethereum Liquid Index (ELX) dla ETH, oraz XRP Liquid Index (XRPLX) dla Ripple.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here