Naga MarketsPomimo, że ostatnimi czasy nad firmowanym przez Facebooka projektem globalnej waluty cyfrowej Libra zbierają się ciemne chmury w postaci krytyki ze strony regulatorów, prawodawców i polityków a także rezygnacji PayPala z udziału w projekcie,  grupa trzydziestu podmiotów w skład których wchodzą spółki z sektora blockchain oraz organizacje nonprofit planuje już przeprowadzić fork Libry.


OpenLibra – przeciwko kartelowi z Facebookiem na czele

Komunikat w tej sprawie został podany do wiadomości publicznej podczas konferencji dla deweloperów Ethereum Devcon przez Lucasa Geigera – współtwórcę startupu Wireline specjalizującego się w infrastrukturze dla blockchaina. Nowa kryptowaluta ma nazywać się OpenLibra i ma funkcjonować jako stablecoin powiązany z Librą oraz działać na zasadzie permissionless. Oznacza to, że węzły będzie mógł prowadzić każdy, kto spełnia określone wymogi techniczne, w odróżnieniu od modelu permissioned, według którego ma funkcjonować Libra, gdzie węzły zatwierdzające transakcje będą prowadzone przez wybrane wcześniej podmioty.

Te artykuły również Cię zainteresują
W skład zespołu OpenLibra wchodzą przedstawiciele takich projektów blockchainowych jak Cosmos, Chainlink, Web3 oraz Democracy Earth, a także organizacje nonprofit, w tym Duński Czerwony Krzyż. Prace nad nową kryptowalutą ma wspierać finansowo Fundacja Interchain (Interchain Foundation) – organizacja non-profit stojąca za siecią Cosmos. Zgodnie z komunikatem podanym przez Geigera, zapewni ona fundusze na działanie przez kilka miesięcy, zaś niebawem mają być zapewnione nowe środki.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Do tej pory projekt OpenLibra umieścił wersję Libry typu permissionless w repozytorium Github, której kod, zwany MoveMint, będzie obsługiwany przez oprogramowanie Tendermint, wykorzystywane już przez blockchainy publiczne takie jak wspomniany wcześniej Cosmos. Zaś wszystko, co zostanie napisane dla Libry, będzie działało także na OpenLibra.

„Cokolwiek, co działa na Librze od Facebooka, można przeciągnąć i opuścić na Open Libra. To samo dotyczy strony finansowej. Kod będzie działał w ten sam sposób.” – zapewniał Geiger.

Odnosząc się do motywów powstania OpenLibra, Geiger wyjaśnił, iż chodzi o to, by „kartel złożony ze spółek, kierujących się etyką Ubera oraz posiadających cenzurę Visa” nie stał się wyłącznymi właścicielami Libry, podkreślając jednocześnie, iż idea stojąca za Librą oraz powiązana z nią technologię jest nie tylko wspaniała, lecz także „ma szansę stać się walutą internetu.” Swoje przesłanie zakończył sloganem „Wierzymy w Librę, lecz nie w Facebooka.” (In Libra we trust, in Facebook we don’t).

Zobacz również: Amerykańscy politycy straszą Visa, Mastercard i Stripe przed LibraCoinConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here