Naga MarketsJedną z największych zalet i jednocześnie wad kryptowalut jest ich decentralizacja i brak kontroli poprzez jakiegoś sprawdzonego i kontrolowanego pośrednika. Z jednej strony uznaje się, że jednym z głównych celów Satoshiego Nakamoto, twórcy BTC było umożliwienie ludziom wymiany wartości bezpośrednio pomiędzy sobą, wyłączając jakichkolwiek pośredników. Z drugiej zaś strony użytkownicy kryptowalut zdani są jedynie na siebie i w przypadku utraty klucza prywatnego do swojego portfela, tracą również posiadane na nim środki.


Kryptowaluty wyglądają więc odmiennie niż środki przechowywane w tradycyjnym banku, gdzie zawsze możemy zgłosić, że zapomnieliśmy hasła czy zgubiliśmy karę płatniczą i zawsze otrzymamy nową. Podobnie ma się również rzecz z ewentualnym dziedziczeniem naszych oszczędności. W przypadku środków przechowywanych na tradycyjnym rachunku bankowym, możemy być spokojni, że po naszej śmierci oszczędności te otrzymają nasi najbliżsi. W przypadku kryptowalut sami musimy zatroszczyć się o to, by w jakiś sposób zabezpieczyć nasze klucze prywatne, które po śmierci zostaną przekazane odpowiednim osobom. Okazuje się jednak, że może być to znacznie prostsze niż wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka.

Te artykuły również Cię zainteresują
Polak odpowiedzialny za rewolucję na rynku kryptowalut?

napis RIP na nagrobku10 kwietnia 2019 roku uruchomiona została platforma o nazwie Last Will. To program do tworzenia smart kontraktów odpowiedzialnych za dziedziczenie kryptowalut. Póki co projekt ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do Bitcoin Cash‘y (BCH). Osobą odpowiedzialną za powstanie Last Will jest Karol Trzeszczkowski. Niestety, nie udało nam się ustalić jego narodowości. Jego imię i nazwisko (choć równie dobrze może to być jedynie pseudonim) sugerować mogłoby, że może on mieć przynajmniej polskie korzenie bądź być obywatelem jednego z sąsiadujących z nami państw.

W minioną środę Trzeszczkowski ogłosił projekt na forum r/btc i wyjaśnił, że protokół ten pozwala na rozwiązania w zakresie dziedziczenia. Last Will jest open source i programiści mogą zapoznać się z kodem źródłowym, który znajduje się na serwerze Github. Rozwiązanie kontraktowe jest tworzone przy użyciu łańcucha BCH i implementuje przełącznik “dead man’s switch” z sześciomiesięcznym wyzwalaczem. Jeśli użytkownik nie odświeży umowy Last Will w tym czasie, BCH staje się dostępny dla spadkobiercy.

– Sześć miesięcy to dość długi okres czasu, można zapomnieć o odświeżeniu umowy. Aby rozwiązać ten problem, Licho oferuje usługę powiadamiania…. Licho wyśle Ci przypomnienie na tydzień przed wygaśnięciem umowy – uspokaja Trzeszczkowski.

Umowa wykorzystuje Pay to Script Hash (P2SH) i jest definiowana za pomocą specjalnego adresu, który jest kryptograficznie określony przez samą umowę. Zasadniczo, po spełnieniu wymagań, dotacja jest udostępniana spadkobiercy.

Okazuje się więc, że już nie trzeba notarialnie zabezpieczać swoich kryptowalut. Wystarczy platforma Last Will, by móc skutecznie zabezpieczyć się przed niekontrolowaną utratą BCH. Miejmy nadzieję, że wkrótce powstaną podobne narzędzia służące do zabezpieczenia innych kryptowalut.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułStrategia PSV: Piątkowa kontra byków? Czyli dlaczego 11.915 wyjdzie na 12.010
Następny artykułTurecka lira (TRY) znowu traci do dolara. USD/TRY testuje ważny opór
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

3 KOMENTARZE

  1. Cześć! Jestem autorem tego oprogramowania. Potwierdzam, że jestem Polakiem. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej napiszcie do mnie wiadomość prywatną na reddicie 🙂

  2. Przydała by się opcja w portfelach. gdy nie ma działania z naszej strony wysyłane środki są na inny portfel po podłączeniu do internetów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here