Naga MarketsGórnik wydobywający Bitcoin BTCBraiins, firma stojąca za jednym z największych pooli wydobywczych BTC, wydała niedawno specyfikację kodu o nazwie Stratum V2, która może znacznie zmienić sposób funkcjonowania górnictwa zwiększając bezpieczeństwo i wydajność podmiotów, które specjalizują się w miningu.


Chociaż Stratum V2 ma na celu poprawę pooli wydobywczych na wiele sposobów, podstawową korzyścią jest komponent, który zmniejsza jeden z najbardziej palących problemów w sieci BTC: centralizację pooli wydobywczych.– Jeśli protokół ten zrobi wszystko, co obiecuje, “centralizacja górnictwa” jako argument będzie całkowicie martwy – powiedział programista i edukator Bitcoin Jimmy Song.

Programista Square  Matt Corallo, jeden z projektantów protokołu, napisał w ostatnim wydaniu Reddit AMA, że zamiast koncentrować się na centralizacji pooli wydobywczych (w którym znajdujemy się dzisiaj), możemy skupić się na centralizacji rzeczywistych górników [i] właścicieli gospodarstw!

Mining BTC zostanie zdecentralizowany?

Mimo, że teoretycznie każdy może na własną rękę zająć się wydobyciem BTC, to w praktyce działanie takie może okazać się nierentowne. To właśnie dlatego, już wiele lat tamu górnicy zdecydowali się na łączenie swoich wysiłków, zapewniając sobie tym samym większe prawdopodobieństwo zysków.

Dzięki pracy zespołowej, górnik, który otrzyma nagrodę za blok dzieli się nią z innymi członkami teamu zwanego poolami wydobywczymi. Dzięki takiej współpracy zapewnia on sobie pewną stabilność i ciągłość przychodów, gdyż nawet jeżeli jemu nie uda się otrzymać nagrody, ktoś z jego teamu może takową otrzymać i się z nim podzielić. Z czasem poole wydobywcze stały się bezpieczniejszym i bardziej opłacalnym sposobem wydobycia, dzięki przejęciu wszystkich bitcoinów zarobionych przez górników i ich redystrybucji w oparciu o moc wydobywczą.

Działania te doprowadziły jednak do powstania kilku gigantycznych pooli wydobywczych, co zwiększyło obawy o decentralizację całej sieci. Bo skoro zdecydowana większość BTC wydobywana jest przez kilka firm zawodowo zajmujących się miningiem, to nie może być tu mowy o większej decentralizacji. Według ostatnich danych z Blockchain.info, tylko trzy firmy kontrolują prawie 50% mocy wydobywczej bitcoin, centralizując tym samym moc wydobywczą w kilku rękach.

Eksperci obawiają się, że te scentralizowane podmioty mogłyby wykorzystać swoją moc do cenzury transakcji, które im się nie podobają. Aby temu zapobiec powstał Stratum V2, który wspiera “negocjacje w sprawie pracy” wzorowane na modelu BetterHash Corallo. Zmienia to relację pomiędzy górnikiem a poolem wydobywczym.

– Jeśli w przyszłości zdarzą się przypadki cenzury transakcji, mamy w protokole środek bezpieczeństwa, który górnicy mogą wykorzystać do obejścia cenzury – powiedział Capek. Podkreślił on jednak, że nowa specyfikacja niekoniecznie jest “srebrną kulą” w centralizacji wydobycia. Zwrócił uwagę, że poole górnicze, które chcą cenzurować transakcje, mogą po prostu zrezygnować z przyjęcia protokołu.

W praktyce okazuje się jednak, że decentralizacja nie jest jedyną zmianą w Stratum V2. Nowy protokół pozwoli bowiem także poolom wydobywczym zaoszczędzić pieniądze i zapobiec atakom, które mogłyby spowodować utratę nagród. Sprawia on bowiem, że przesyłanie danych tam i z powrotem staje się bardziej efektywne.

Capek oczekuje, że przyjęcie protokołu zajmie co najmniej 12 miesięcy:

– Wejście wszystkich na pokład to kwestia uświadomienia sobie korzyści w zakresie bezpieczeństwa i wydajności, co z kolei prowadzi do oszczędności kosztów operacyjnych – powiedział.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro wraca do 4,30 zł. Polski złoty silny na początku grudnia, dolar, funt i frank również tracą
Następny artykułKurs Pekao ostro w dół na GPW po dymisji prezesa banku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here