Naga MarketsZnany programista Pieter Wuille poinformował o tym, że stworzył nowy język do kodowania zwany Miniscript, który ma służyć do tworzenia smart kontraktów na Bitcoinie. Fakt ten może mieć przełomowe znaczenie, gdyż do tej pory prym w tym zakresie wiodło Ethereumblockchain stworzony docelowo do uruchamiania inteligentnych umów ze specjalnym językiem programistycznym Solidity.


Czy Bitcoin zagrozi pozycji Ethereum jako lidera w zakresie smart kontraktów?

Wuille informację o Miniscript opublikował 19 sierpnia na liście mailingowej dla deweloperów. Nad językiem pracował wraz dwoma innymi programistami: Andrew Poelstra i Sanketem Sanjalkarem przez ok. rok. Język ten ma na celu ułatwienie programistom tworzenie smart kontraktów, a konkretnie warunków dotyczących płatności w Bitcoinie.

W ramach kodu Bitcoina istnieje już język do tworzenia smart kontraktów zwany Script, dzięki któremu użytkownicy mogą określać warunki, które muszą być spełnione by transakcja została zrealizowana. Warunek może być związany z koniecznością zatwierdzenia transakcji przez wszystkie jej strony (w ramach funkcji multi-sig). Natomiast Miniscript powstał na podbudowie Script wprowadzając szereg ulepszeń.

Entuzjastyczna reakcja ze strony deweloperów

Informacja o powstaniu nowego języka do tworzenia smart kontraktów na Bitcoine spotkała się z dużym entuzjazmem wśród deweloperów. Zdaniem Rusty Russella, programisty w Blockstream, „Jest to jedna z tych technologii o których mówi się „Jak do diabła radziliśmy sobie zanim to powstało?! Mało seksowna, ale kluczowa.”

Miniscript można wykorzystać m.in. w złożonych skryptach mogących mieć zastosowanie w portfelach bitcoinowych a nawet, jak uważa Jimmy Song – znany z propagowania wiedzy na temat Bitcoina, jako kluczowy element w Lightning Network – rozwiązaniu drugiej warstwy mającym znacząco zwiększyć skalowalność Bitcoina. Obecnie trwają prace nad dwoma implementacjami Miniscript tworzonymi w CC++ oraz Rust.

Zdaniem Songa Miniscript tym różni się od Solidity, że ten drugi umożliwia tworzenie wielu rodzajów smart kontraktów, natomiast Miniscript ma węższe zastosowanie, co jego zdaniem zmniejsza stopień złożoności oraz potencjał do ataków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here