Naga MarketsPolski startup Unicorns House przygotowuje właśnie pierwszą mapę polskiego ekosystemu Blockchain. Projekt ma ułatwić poruszanie się i nawiązywanie relacji w polskim środowisku “łańcucha bloków”.


“Świętująca niedługo swoje 10 urodziny technologia Blockchain wyrosła już na dobre z bycia jedynie nowinką technologiczną rozpoznawalną w wąskich i specjalistycznych kręgach. Jednakże pomimo tego, że na pewno już nieraz o niej słyszałeś, czy wiesz właściwie czym zajmują się firmy związane z Blockchainem oraz ile jest ich w Polsce?” – pytają twórcy projektu. Ich mapa ma pomóc w poszerzaniu wiedzy na temat tego rynku w naszym kraju.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po co nam Blockchain?

Technologia łańcucha bloków w pierwszych fazach rozwoju  służyła głównie do rejestracji transakcji odbywanych przy pomocy Bitcoina. Dziś uznawana jest  za jedno z najbardziej obiecujących i innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. Jej zastosowania daleko wykraczają bowiem poza sztywne ramy, w które wkładają ją wszyscy ci, którzy widzą w niej jedynie synonim Bitcoina.

O szerokim spektrum potencjalnych zastosowań tej technologii świadczyć mogą chociażby wyniki globalnego badania przygotowanego przez Deloitte1 w 2018 roku. Światowe firmy, które zostały przebadane w celu stworzenia raportu, wskazują, że aktualnie pracują nad wdrożeniem sieci bloków m.in. w obszarach związanych z: zarządzaniem łańcuchami dostaw (53% z przebadanych firm), Internetem rzeczy (51%), cyfrową tożsamością (50%), cyfryzacją dokumentów (44%), cyfrowymi walutami (40%), płatnościami (30%) i głosowaniem (12%).

Co ważne, aż 43% przebadanych firm traktuje tą inwestycję jako bardzo istotną dla rozwoju swojej organizacji (znajdujące się wśród 5 najbardziej priorytetowych strategii). Kolejne 29% jako istotne (ale nie najbardziej kluczowe). Ten pozytywny trend objawia się również w wartościach pieniężnych, które firmy planują zarezerwować na rzecz wdrażania technologii łańcucha bloków.  Aż 16% firm deklaruje bowiem, że przeznaczy na ten cel więcej niż 10 milionów dolarów, natomiast 23% firm przewiduje, że ich przyszłoroczne inwestycje w Blockchain wynosić będą od 5 do 10 milionów dolarów.

Polacy nie gęsi?

Również polski rynek nabiera rozpędu. Pomimo tego, że nadal niewątpliwie dominującym graczem są na nim giełdy kryptowalut (wśród nich największa wyceniana jest na około miliard złotych), przez ostatnie kilka lat pojawiło się wiele startupów i firm, które przyłączają się do tej nowej, cyfrowej rewolucji. Polskie inicjatywy blockchainowe powstają w licznych sektorach związanych z: fintechami, nieruchomościami, prawem, nowymi mediami, tradingiem, ubezpieczeniami, zakupami, zarządzaniem, czy energetyką.

By ułatwić integrację społeczności łańcucha bloków oraz zwiększyć świadomość dotyczącą rozwoju tej branży Unicorns House przygotowuje właśnie pierwszą mapę polskiego ekosystemu Blockchain. Poza poprawieniem jakości relacji wewnątrz środowiska, mapa będzie miała również za zadanie promocję polskich startupów i firm związanych z blockchainem wśród nowych użytkowników, dla których krajowy rynek tej technologii może się wydawać nieco nieoczywisty i skomplikowany.

Jeśli prowadzisz projekt blockchainowy, możesz zgłosić się do twórców projektu wypełniając formularz na stronie: http://bit.ly/mapa_blockchain


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here