Naga Markets



Kurs euro (EUR/USD) wraca do wzrostów. Ile czasu zajmie powrót do wzrostu PKB sprzed pandemii koronawirusa?Progności wykazują obecnie nieco większy optymizm w stosunku do przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w strefie euro. Wszystko przez fundusz wspierający gospodarki warty 750 mld euro, który przywódcy państw bloku zatwierdzili w tym miesiącu, by przeciwdziałać negatywnym skutkom ekonomicznym pandemii koronawirusa. Przyjrzymy się bliżej nastrojom wśród ekonomistów oraz zobaczmy jak kształtuje się dziś kurs euro do dolara.

  • Analitycy nabierają zaufania do przyszłorocznego wzrostu strefy euro
  • PKB strefy euro ma wrócić od poziomów sprzed COVID-19 za 2 lata lub więcej
  • Kurs euro do dolara odbija od wsparcia 

Ponad 2 lata zajmie powrót PKB do poziomów sprzed pandemii

Aż 29 z 38 ekonomistów ankietowanych przez Reutersa stwierdziło, że ich zaufanie co do perspektyw gospodarek strefy euro od przyszłego roku poprawiło się. Z tej grupy, trzech ekonomistów odnotowało “znaczącą poprawę zaufania. Na razie jednak tylko nieznacznie podwyższyli oni prognozy wzrostu.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Sonda została przeprowadzona przez Reutersa w dniach 22-28 lipca r. Blisko 70 proc. respondentów uważa, że potrzeba 2 lub więcej lat, by wzrost gospodarczy strefy euro wrócił do poziomów sprzed pandemii. Ponad 30 proc. jest w tej kwestii bardziej optymistyczna i sądzi, że gospodarkę eurozony uda się odbudować w ciągu 2 lat.

Bodziec gospodarczy jaki zatwierdzono na szczycie w Brukseli ma być odczuwalny dopiero w 2021 roku. Stąd też nieco wyższe prognozy wzrostu gospodarki strefy euro na II i III kw. przyszłego roku w stosunku do poprzedniego badania, przeprowadzonego jeszcze przed zawarciem umowy:

  • I kw. 2021: 1,4 proc. (bez zmian)
  • II kw. 2021: 1,1 proc. (wcześniej 1,0 proc.)
  • III kw. 2021: 0,8 proc. (wcześniej 0,6 proc.)
  • IV kw. 2021: 0,6 proc. (bez zmian)

– Chociaż wielkość funduszu nie jest wystarczająco duża, aby zmienić zasady gry z makroekonomicznego punktu widzenia, wspólna emisja długu o takiej wielkości jest historycznym krokiem dla Europy i stanowi kluczową zmianę w sposobie, w jaki UE radzi sobie z kryzysami – powiedział Angel Talavera, szef ekonomii europejskiej w Oxford Economics.

Kurs euro rośnie o 0,3 proc. wobec dolara

Wczorajszy spadek notowań pary walutowej EUR/USD zakończył 7-dniową serię wzrostów z okolic poziomu 1,1380. Jednakże, na koniec wtorkowej sesji kurs euro do dolara utrzymał się ponad wsparcie przy 1,1700 – 1,1720.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.
EUR/USD – wykres dzienny

Dziś byki odrabiają wczorajsze straty, ale notowania Eurodolara wciąż utrzymują się w zakresie wtorkowej sesji. Wybicie w górę dawałoby szansę na kontynuację trendu, a najbliższy istotny opór do przetestowania wypada w obrębie okrągłego poziomu 1,18.

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here