Naga MarketsWojna handlowa pomiędzy USA i ChinamiNiewątpliwie konflikt handlowy pomiędzy dwoma mocarstwami USA, a Chinami pozostanie w centrum uwagi w 2019 roku. Kolejne cła duszą gospodarki obu krajów, jednak jeśli miałoby dojść do zaognienia sytuacji to najprawdopodobniej Państwo Środka jako pierwsze musiałoby wywiesić białą flagę. Analitycy dużych banków inwestycyjnych zauważają, iż rosną obawy o dalszy wzrost gospodarczy w Chinach, co mogłoby znacznie naruszyć obecną koniunkturę na świecie.


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.

Nordea Markets: Chiny pod presją

Amy Yuan Zhuang, analityk z Nordea Markets, sugeruje, że skupienie światowych rynków na kondycji chińskiej gospodarki spowodowało, że wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami stała się mniej niepokojąca dla inwestorów.

– Pozostajemy sceptycznie nastawieni do tego, ile rzeczywistych zmian może przynieść wojna handlowa. Chiny nie zmienią swojej polityki przemysłowej, a to stanowi podstawę do dalszych konfrontacji z USA w późniejszym czasie. Słabe dane makroekonomiczne z Chin zwiększają ryzyko recesji w gospodarce. Tempo wzrostu pozostaje słabe. Zamówienia eksportowe spadły i wpłynęły negatywnie na działalność produkcyjną. Co więcej, zaufanie wśród firm i konsumentów jest bardzo niskie – zauważa Zhuang.

– Nawet jeśli spodziewamy się, że wzrost PKB spadnie w tym roku, uważamy, że zwiększony bodziec, zarówno pieniężny, jak i fiskalny, zapewni poduszkę dla dalszych wzrostów. Projekty infrastrukturalne ponownie staną się najważniejszym filarem. Może to powodować problemy w kolejnych latach, ale krótkoterminowa stabilność gospodarki powinna zostać utrzymana – dodał.

Zobacz również: Biały Dom uważa, że porozumienie z Chinami jest w zasięgu ręki

AmpGFX: Odnowione działa polityczne  i rosnące obawy o gospodarkę Chin

Greg Gibbs, analityk Amplifying Global FX Capital, zwraca uwagę, że Chiny ogłosiły niedawno szereg środków fiskalnych, monetarnych i regulacyjnych, które zamierzają wprowadzić w ciągu najbliższych miesięcy w celu wzmocnienia rynku akcji oraz zaufania konsumentów i przedsiębiorców. Gibbs zauważa, że coraz więcej ekspertów zastanawia się, czy jesteśmy już w trakcie wielkiego spowolnienia w Chinach i czy lata nadmiernego wzrostu akcji kredytowej nie przyczynią się do wywołania recesji.

– Chiny chcą ograniczenia napięć handlowych z USA. Konsensus rynkowy jest taki, że gospodarka może pozostać w korekcie w pierwszym kwartale bieżącego roku, ale powinna zacząć wykazywać odbicie w II kw. lub w drugiej połowie 2019 roku w odpowiedzi na rządowe środki stymulacyjne. Optymizm może się jeszcze bardziej zwiększyć, jeśli rozmowy handlowe z USA i Chinami przyniosą znaczące postępy – napisał Gibbs.

– Rynki prawdopodobnie pozostaną sceptyczne, co do trwałego ożywienia gospodarczego w Chinach. Władze próbowały wielokrotnie wesprzeć gospodarkę w 2018 roku, lecz nie udało się powstrzymać hamującego wzrostu. Inwestorzy kwestionują zdolność rządu do bardziej zdecydowanego działania i obawiają się, że strukturalne problemy gospodarcze i finansowe w końcu „wypłyną na wierzch”. Wątpliwości te mogą zapobiec znaczącemu wzrostowi chińskich akcji w tym roku – dodał.

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

– Zaufanie biznesowe i konsumenckie w Chinach spadło do poziomów niespotykanych w ciągu ostatniej dekady, nawet podczas wcześniejszych okresów spowolnienia. Prywatny biznes odczuwa większe zacieśnienie kredytu. Istnieją również obawy, że przedsiębiorstwa państwowe nadal są nieefektywne oraz zachowują pierwszeństwo w dostępie do kredytu bankowego. Rządowe wysiłki mające na celu powstrzymanie nielegalnego finansowania mogą stłumić bardziej dynamiczny sektor prywatny, który ma największą szansę napędzać przyszły wzrost gospodarczy.

Zobacz również: Chiny na rozdrożu w 2019 r. Silny wzrost zadłużenia uratuje gospodarkę przed recesją?

Standard Chartered: Możliwe cięcia stóp rezerw obowiązkowych o kolejne 200 pkt. bazowych w 2019 r.

Analitycy Standard Chartered spodziewają się cięcia obowiązkowych rezerw o kolejne 200 pkt. bazowych w 2019 r. po tym, jak PBoC ogłosił obniżenie stóp rezerwy obowiązkowej o 100 pb (RRR) w dniu 4 stycznia.

– Złagodzenie kryteriów ma na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Według banku centralnego obniżka RRR o 50 pb będzie obowiązywać od 15 stycznia, a kolejna o 50 pb od 25 stycznia, co pozwoli na uwolnienie środków o łącznej wartości 1,5 biliona CNY. Posunięcie to potwierdza łagodne nastawienie chińskiej polityki pieniężnej. Oficjalny indeks PMI dla przemysłu spadł poniżej 50 w grudniu po raz pierwszy od lipca 2016 r. Rząd zobowiązał się do wzmocnienia anty-cyklicznych strategii makroekonomicznych w celu ograniczenia ryzyka dalszych spadków – uważają eksperci ze Standard Chartered.

– Obecnie oczekujemy cięcia stóp rezerw obowiązkowych o kolejne 200 punktów bazowych do końca 2019 r. (łącznie 300 pb w tym roku), co powinno zapewnić wzrost PKB na poziomie 8-9%. Wcześniej spodziewaliśmy się cięć w sumie o 200 punktów bazowych w 2019 roku – podsumowano.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here