Naga Markets

Powell wystraszył inwestorów z Wall StreetPomimo eskalacji wokół Ukrainy (m.in. ogłoszenie rozpoczęcia częściowej mobilizacji w Rosji) na rynkach europejskich przeważał kolor zielony. Tego dnia WIG20 przy obrotach sięgających 531 mln PLN zyskał 0,8% i tym samym zatrzymał się na poziomie 1509,3 pkt.

Fed pogarsza nastroje na Wall Street

Podczas wczorajszych notowań, do najmocniejszych polskich blue chipów należały takie podmioty jak: KGHM (+3,8%), Allegro (+3,2%) oraz PKN Orlen (+3,1%). Z drugiej strony znalazły takie spółki jak: Santander (-2,1%), PKO BP (-1,8%) oraz mBank (-1,8%). Ze skromnym zyskiem finiszował sWIG80, natomiast negatywnie wyróżnił się mWIG40, który kontynuował trend spadkowy (-0,4%).Sektorowo najlepiej poradziło sobie górnictwo zyskując (+3,3%), z drugiej strony największej przeceny doświadczył WIGspożywczy (-2,1%). Na europejskich parkietach przeważał kolor zielony, zarówno DAX jak i CAC40 zyskały po 0,8%, a FTSE100 zakończył notowania ze zwyżką na poziomie 0,6%.

Na Wall Street środowa sesja przyniosła spadki głównych indeksów (na poziomie 1,7-1,8%) do czego przyczyniła się decyzja Fedu (podniesiono główną stopę procentową o 75 pb. do poziomu 3-3,25%, co było decyzją zgodną z konsensusem) i komentarz Powella, w którym m.ni. wskazywał on na to, iż Fed jest gotów do “agresywnych” działań, aby zapobiec zakorzenieniu się koncepcji wysokiej inflacji.

Projekcje członków Komitetu wskazują, że żaden z nich nie spodziewa się luzowania polityki pieniężnej przed 2024 r. Średnio oczekiwania dotyczące głównej stopy procentowej na koniec przyszłego roku kształtują się na poziomie 4,6%. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 1- 2 listopada.

Dzisiaj przed nami o 13:00 decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii (konsensus zakłada podwyżkę o 50 pb. do poziomu 2,25%). Na rynkach azjatyckich Shanghai Composite Index kończy notowania 0,4% na minusie, a Nikkei idzie w dół o 0,5%. Od samego rana kontrakty terminowe na DAX i na amerykańskie indeksy świecą się na czerwono.

Krzysztof Tkocz – Dom Maklerski BDM S.A

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here