Naga MarketsJerome Powell, gubernator Fed

Joe Biden wybrał 68-letniego Jerome’a Powella na drugą czteroletnią kadencję na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) USA i mianował Lael Brainard na stanowisko wiceprezesa, utrzymując spójność w banku centralnym, który zmaga się z najwyższą inflacją od ponad trzydziestu lat i utrzymującymi się skutkami koronawirusa. Amerykański prezydent zasygnalizował w ten sposób wotum zaufania dla republikańskiego przewodniczącego.

Biden nominuje Powella

Jerome Powell zdobył uznanie za agresywną reakcję na skutki epidemii koronawirusa. Gdy gospodarka pogrążała się w recesji, Rezerwa Federalna pod jego przewodnictwem obniżyła stopy procentowe do poziomu bliskiego zeru i rozpoczęła skup szerokiej gamy aktywów.Joe Biden, w pisemnym oświadczeniu, nazwał dotychczasowe ożywienie gospodarcze “świadectwem realizowanego przeze mnie programu gospodarczego oraz zdecydowanych działań, które Rezerwa Federalna podjęła pod przewodnictwem prezesa Powella i dr Brainard, aby pomóc nam przeprowadzić nas przez najgorsze spowolnienie we współczesnej historii Ameryki i wprowadzić nas na ścieżkę ożywienia.”

Prezydent jest także przekonany, że skupienie się Przewodniczącego Powella i Dr Brainard na utrzymaniu niskiej inflacji, stabilnych cen i zapewnieniu pełnego zatrudnienia sprawi, że nasza gospodarka będzie silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Prezydenckie nominacje trafią teraz do Senackiej Komisji Bankowej, a następnie do Senatu, gdzie odbędzie się głosowanie nad ich zatwierdzeniem. Oczekuje się jednak, że Powell i Brainard zdobędą wystarczające poparcie Demokratów i Republikanów, by zostać ponownie potwierdzonymi.

Ekonomiści dostrzegają, że wybór Jerome’a Powella na drugą kadencję zapewnia moment pewności w utrzymującym się niepewnym świecie.

– Nominacja Powella oznacza ciągłość polityki, ponieważ będzie on prowadził Fed i rynki do normalizacji polityki w ciągu najbliższych czterech lat. Przy zaskakująco wysokiej inflacji i oznakach przyspieszenia ożywienia na rynku pracy, widzimy zwiększone prawdopodobieństwo – choć wciąż nie jest to nasz główny scenariusz – ogłoszenia przez Fed przyspieszenia tempa taperingu na grudniowym posiedzeniu – wskazuje Anna Wong z Bloomberg Economics.

– Nominacja Powella sygnalizuje intencje Bidena, by zachować ciągłość w banku centralnym, który zmaga się z inflacją na poziomie 30-letnich maksimów, szeroko zakrojonymi zmianami na rynku pracy i pojawiającymi się pytaniami o to, jak Fed powinien i będzie reagować. To, czy polityka Fed okaże się słuszna, będzie miało duże znaczenie dla gospodarki amerykańskiej i globalnej – dodaje Łukasz Zembik z TMS Brokers.

Arkadiusz Balcerowski, analityk Noble Funds TFI wskazuje, iż reakcja rynku na tą informację okazała się zgodna z oczekiwaniami.

Kurs dolara wyraźniej umocnił się, a aktualna wycena ścieżki stóp (na podstawie kontraktów futures na stopę funduszy federalnych) wskazuje na dokonanie przez Fed dwóch podwyżek o 25pb do końca przyszłego roku, w tym pierwszy ruch jeszcze w pierwszej połowie 2022 – wskazał Balcerowski.

Dostrzega on przy tym nawet, iż ostatnie dane, płynące z amerykańskiej gospodarki, mogą stwarzać nawet ryzyko niedoszacowania tej wyceny.

– Wysoka inflacja oraz solidne odczyty ze sfery realnej gospodarki zaczynają przekonywać niektórych członków Fed, aby zwiększyć tempo redukcji skupu aktywów z obecnych 15 mld USD miesięcznie (…) Taki ruch oznaczać mógłby szybsze zainicjowanie cyklu podwyżek stóp procentowych, ale jednocześnie może obniżać konieczność podwyższenia stóp do bardzo wysokiego poziomu, co nie byłoby dobrą wiadomością dla gospodarek wschodzących o wysokim udziale zadłużenia zagranicznego – dodał analityk Noble Funds TFI.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw notowanie | forex waluty | selvita cena akcji | asseco akcje opinie | kurs kruk | dzisiejszy kurs dolara | kurs eur online | notowania asseco |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułNFT: Światowej sławy piłkarz Neymar wyda własne tokeny niewymienialne
Następny artykuł5 spółek odnotowało roczny rekord notowań w poniedziałek. Walory Allegro straciły ponad 5%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here