Naga MarketsDonald Trump i Jerome Powell
Powell spotkał się z Trumpem podczas poniedziałkowej kolacji w Białdym Domu

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu podczas poniedziałkowej kolacji, aby przedyskutować ostatnie wydarzenia gospodarcze i perspektywy ekonomiczne. Jak informuje jednak bank centralny, jego przewodniczący nie podzielił się z głową państwa oczekiwaniami co do kształtowania przyszłej ścieżki polityki pieniężnej.


Trump vs Powell. Krytyka wobec FED coraz większa

Komentarze Powella były “zgodne z uwagami przedstawionymi na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu”, poinformował FED w oświadczeniu. “Nie omawiał on swoich oczekiwań dotyczących polityki monetarnej, z wyjątkiem podkreślenia, że jej ścieżka będzie całkowicie zależała od napływających informacji gospodarczych i tego, co będą one oznaczać dla perspektyw normalizacyjnych”.

Spotkania prezydenta z szefem FED są rzadkie, ale nie bezprecedensowe. Ostatnie odbyło się jednak na tle publicznej krytyki obecnej polityki banku centralnego, której kulminacją były doniesienia Bloomberga z grudnia sugerujące, że Trump krytykuje decyzje Powella – którego sam wybrał na sternika jednego z najważniejszych instytucji finansowych na świecie.

W spotkaniu, które odbyło się w Białym Domu, uczestniczyli również wiceprzewodniczący FED, Richard Clarida, i sekretarz skarbu, Steven Mnuchin. Powell powiedział prezydentowi, że polityka pieniężna miała na celu wspieranie celu FED dążącego do maksymalizacji zatrudnienia i stabilnych cen oraz że decyzje były “oparte wyłącznie na uważnej, obiektywnej i niepolitycznej analizie”.

Pomysł spotkania Powella z Trumpem został publicznie poruszony kilka tygodni temu przez doradcę gospodarczego Białego Domu, Larry’ego Kudlowa, który powiedział, że obaj mężczyźni skorzystają na “szczerej” wymianie poglądów.

Trump: “Nie jestem nawet trochę zadowolony” z Powella jako szefa FED

FED w końcu uległ krytyce prezydenta?

Kolacja jest następstwem kilku miesięcy niemal bezprecedensowej krytyki przełamującej trwającą dziesiątki lat tradycję Białego Domu, który do tej pory unikał publicznego komentowania polityki monetarnej z powodu poszanowania niezależności banku centralnego. Donald Trump nie ma z tym jednak najwyraźniej problemów i od lipca publicznie skarżył się, że Powell zbyt szybko podnosi stopy procentowe zagrażając ekspansji gospodarczej USA. Punkt kulminacyjny został osiągnięty w połowie grudnia, kiedy FED zdecydował się po raz czwarty podnieść stopy w przeciągu 2018 roku.

Protokoły grudniowego spotkania ujawniły, że urzędnicy byli rzeczywiście świadomi zagrożeń z tym związanych i na styczniowym spotkaniu wycofali swoje wcześniejsze wytyczne, które wzywały do “dalszego stopniowego wzrostu”. Zamiast tego, stwierdzili, że komitet ds. polityki “będzie cierpliwy”, stawiając na co najmniej tymczasowe zawieszenie dalszych podwyżek.

Podczas spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Gospodarczego, które miało miejsce na początku stycznia, prowadzący zadał pytanie obecnemu szefowi FED: “Gdyby prezydent poprosił cię o rezygnację, zrobiłbyś to?”. Na co w dość dosadny i ironiczny sposób Powell odpowiedział: „Nie”, wywołując wybuch śmiechu wśród zgromadzonych na sali.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here