Naga MarketsBartłomiej Chomka komentarze rynkowe w TeleTrade
Bartłomiej Chomka, TeleTrade o sytuacji dolara amerykańskiego

Dwudniowe wystąpienie Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej (Fed) przed amerykańskim Kongresem, w połączeniu z publikacją protokołów FOMC, wywołało silne osłabienie USD. Kurs dolara amerykańskiego do ważonego koszyka walut tracił niemal jeden procent, a sternik amerykańskiego banku centralnego zaskoczył gołębim nastawieniem i wypowiedziami sugerującymi, że jego zdaniem dolar przestanie w przyszłości pełnić rolę głównej waluty rezerw. Więcej o najważniejszych wydarzeniach ubiegłego oraz rozpoczynającego się tygodnia opowiada Bartłomiej Chomka, analityk TeleTrade.


Kurs dolara nadal pod presją. Gołębie komentarze FED nie pomagają

Powell utwierdził w zeszłym tygodniu rynki w przekonaniu, że cięcie stóp procentowych w lipcu będzie miało miejsce. W efekcie kurs dolara amerykańskiego był najgorzej radzącą sobie walutą gospodarek G10, a nowy tydzień jedynie utwierdza inwestorów w przekonaniu, że zeszłotygodniowa wyprzedaż była słusznym krokiem.

„Najbardziej szokujące było zdanie wypowiedziane przez Powella, w którym stwierdzał, że w przyszłości dolar amerykański nie będzie już walutą rezerw świata. Gdy zacznie się analizować wypowiedzi prezesa Fed i innych urzędników można odnieść wrażenie, że coraz więcej mówi się o ujemnych stopach procentowych i że ich środowisko w przeciągu kolejnych lat może stać się czymś normalnym” – komentował w rozmowie z Adamem Rakiem, Bartłomiej Chomka z TeleTrade.

W nowym tygodniu dolar ponownie traci, czekając na szereg istotnych publikacji makroekonomicznych. Wśród nich znalazły się:

  • Wtorek, godzina 14:30 – sprzedaż detaliczna w czerwcu
  • Środa, 16:30 – zapasy ropy naftowej
  • Czwartek, 14:30 – wskaźnik przemysłowy Fedu z Filadelfii
  • Piątek, 16:00 – indeks nastroju konsumentów

Zobacz również: Fed może obniżyć stopy procentowe nawet o 50 pb. już w lipcu

Kurs dolara kanadyjskiego może ponownie zyskać w tym tygodniu?

Osłabienie kursu dolara amerykańskiego spowodowała, że para USD/CAD, znalazła się na najniższych poziomach od października ubiegłego roku, a tym samym kurs dolara kanadyjskiego testował wielomiesięczne minima względem swojego amerykańskiego kuzyna.

W tym tygodniu oprócz serii istotnych odczytów z USA pojawią się również ważne dane z Kanady, które jeżeli zrealizują prognozy analityków, powinny wpłynąć na umocnienie CAD. W środę o 14:30 opublikowane zostaną dane inflacyjne – bazowa inflacja CPI rdr w czerwcu miała przyspieszyć z 2,1% do 2,6%, natomiast sprzedaż detaliczna z 0,1% do 0,3%. Dane dotyczące raportu o stanie sprzedaży pojawią się również o 14:30, jednak w piątek (19 lipca).

„Kanada z jednej strony prezentuje ostatnio co raz lepsze dane – w tym z rynku pracy – jednak lokalny bank centralny nie pokusił się do tej pory, aby zmienić swoją retorykę na mniej gołębią. W efekcie spadki USD/CAD nadal mogą być kontynuowane, jednak głównie z powodu słabości dolara, a nie osobnej siły dolara kanadyjskiego” – dodawał Chomka z TeleTrade.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here