Naga MarketsPara AUDUSD od końca styczna systematycznie zyskuje na wartości. Takie zachowanie związane jest z polepszającą się sytuacją gospodarczą Australii. Ostatnie wzrosty to również pokłosie spadku awersji do ryzyka inwestorów, którzy coraz wyraźniej zauważają stabilizację geopolityczną. Istotną rolę odegrała tu ostatnia wypowiedź prezydenta Putina, w której to przyznał, że Rosja szanuje integralność Ukrainy i chce nienaruszalności jej granic.  Uspokojenie nastrojów na rynkach globalnych wspiera wzrosty na giełdach, co przekłada się również na wzrost kursu AUDUSD. Kolejnym argumentem przemawiającym za wzrostem wartości AUD są spodziewane wzrosty cen miedzi związane z działaniami stymulującymi Chińską gospodarkę, będącą największym importerem tego metalu.

Na wtorkowym posiedzeniu RBA zadecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 2,5%. Decyzja ta wpisuję się w słowa Glenn’a Stevensa z 4 lutego o rozpoczęciu okresu stabilizacji stóp procentowych. Stevens pozytywnie wypowiada się o stanie australijskiej gospodarki, widząc w dłuższej perspektywie stałe możliwości wzrostu. Zwrócił jednak uwagę, że mocny dolar australijski nie jest korzystny dla gospodarki, ponieważ pogarsza jej konkurencyjność. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg News prognozują najbliższe podniesienie stóp procentowych przez RBA w pierwszym kwartale 2015 roku do poziomu 3%. Pierwszą reakcją na decyzje było chwilowe umocnienie Australijczyka, lecz po kilku minutach waluta z Antypodów zaczęła tracić na wartości. Spowodowane to może być niższym niż przed miesiącem odczytem wartości wskaźnika PMI dla przemysłu na poziomie 47,9 punktów. Elementem potwierdzającym możliwe dalsze wzrosty wartości AUD będzie w tym tygodniu odczyt PSI dla usług, którego wartość  rosła przez 3 ostatnie miesiące i w marcu wynosiła 55,2 punktów. Wyższy kwietniowy odczyt będzie wspierał australijską walutę.

AUDUSD H4

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia z Techniki Ichimoku, które znajduje się na naszej stronie elearningowej: learn.comparic.pl

Z technicznego punktu widzenia kurs AUDUSD przełamał roczną linie trendu spadkowego oraz wybił się ponad 200 sesyjną średnią ruchomą, co może stanowić o zmianie trendu na wzrostowy. Obecny ruch umacniający AUD jest związany z realizacją wyrysowanej odwróconej formacji głowy i ramion. Ruch ceny wynikający z tej formacji może osiągnąć poziom 0,953. Obecnie kurs zatrzymał się w strefie oporu wyznaczonej przez dwie linie na poziomie  0,922-0,929. Dolar australijski dwukrotnie testując cenę 0,929 zawracał w kierunku silnej linii wsparcia na poziomie 0,922, która zbiega się z linią wyznaczaną przez 23,6% zniesieniem Fibonacciego ostatniej fali wzrostowej. Odbijając się, kurs powinien ponownie powrócić do testowania poziomu 0,929. Jego przebicie otworzy drogę do dalszych wzrostów w kierunku kolejnej silnej linii oporu na poziomie 0,9535 wyznaczonej przez linie szyi formacji RGR zbudowanej we wrześniu i październiku 2013 roku.

AUDUSD Daily

Łukasz Odolski

Forex UniversityConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here