Naga MarketsAndrew Caspersen, ukradł łącznie $90 milionów?
Andrew Caspersen, ukradł łącznie $90 milionów?

Jeszcze w poniedziałek Andrew Caspersen był potomkiem rodziny, która zbudowała i sprzedała przedsiębiorstwo warte miliardy dolarów i dyrektorem zarządzającym PJT Partners Inc. Zarabiającym ponad 3 miliony dolarów rocznie. Obecnie media mówią o nim jednak głównie jako o oskarżonym kradzieży $25 milionów.


Od milionera do… zera?

Zwolniony przez dotychczasowego pracodawcę z powodu zarzutów Caspersen odpowiada przed prokuraturami federalnymi, którzy opisują jego działania jako „bezczelne oszustwo”. Według biura prokuratora z Manhattanu podejrzany miał stworzyć fałszywy podmiot kredytowy gwarantujący wysokie zwroty, nabierając managera funduszu hedgingowego, który przelał mu miliony dolarów w zeszłym roku, które miały zasilić rachunki fundacji charytatywnej. Zebrane środki w większości zostały jednak utracone na handlu opcyjnym w przeciągu zaledwie 4 tygodni.

Te artykuły również Cię zainteresują
Łącznie organy ścigania oskarżają Caspersena o zdefraudowanie $95 milionów.

Nikt się nie zorientował?

W związku ze sprawą potomka słynnych miliarderów pojawia się wiele pytań. Przede wszystkim jak PJT – przedsiębiorstwo doradcze związane z fuzjami i restrukturyzacją wielu dużych spółek – nie było w stanie zauważyć nieuczciwej aktywności swojego pracownika, zajmującego dodatkowo stanowisko kierownicze. Jako odpowiedź na najnowsze rewelacje akcje PJT osunęły się o 25% – odbijając ostatecznie i zamykając sesję na -11% ($23.66).

Zobacz również: 900 tysięcy inwestorów oszukanych na prawie 8 miliardów USD!

Obrońca oskarżonego polemizującym z wnioskiem prokuratorów żądających 20 milionów dolarów kaucji twierdzi, że Caspersen nie posiada obecnie żadnych środków, a straty wchłonęły również jego aktywa.

Asystent prokuratora, Christine Magdo, nie zgadza się z tym stwierdzeniem: „Oskarżony tworzył fałszywe tożsamości i korzystał z tożsamości innych osób. Dopuścił się kradzieży na podwórku własnego pracodawcy, a obecnie twierdzi, że nie posiada majątku. Dlaczego nagle po takim czasie miałby mówić prawdę, gdy do tej pory okłamywał wszystkich dookoła?”

Pół roku oszustw i wyłudzania środków

Zgodnie z obecnymi ustaleniami działalność przestępcza oskarżonego miała rozpocząć się w lipcu 2015 roku. Miesiąc wcześniej Park Hill pomógł prywatnego przedsiębiorstwu uzbierać $500 milionów na restrukturyzację funduszu z 2006 roku i Caspersen miał być zaangażowany w tę sprawę. Inwestorzy nie wiedzieli jednak, że rachunek na który spływają pieniądze był w pełni kontrolowane przez oskarżonego.

invest

Nieuczciwa działalność Caspersena trwała przez około pół roku – praktycznie wszystkie środki roztrwonił jednak w listopadzie handlując na krótkoterminowych opcjach na indeks S&P500. Następnie w marcu poinformował inwestorów, że pojawiła się kolejna okazja tradingowa wymagająca zainwestowania dodatkowych $20 milionów. Caspersen wykorzystał swoją rodzinę jako przynętę twierdząc, że sama „wyłożyła” $5 milionów. Obecnie oczekuje na rozprawę sądową.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here