Naga MarketsSprawa nadużyć w związku z ustalaniem wysokości ISDAfix znalazła swój finał przed nowojorskim sądem.
Sprawa nadużyć w związku z ustalaniem wysokości ISDAfix znalazła swój finał przed nowojorskim sądem.

Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, JPMorgan Chase oraz Royal Bank of Scotland zgodziły się zapłacić karę finansową wyznaczoną przez sędziego w sprawie nadużyć związanych z ustalaniem benchmarkowej stopy procentowej.


ISDAfix, stopa procentowa ustalana w formie ankiet największych graczy rynkowych i publikowana codziennie przez International Swaps and Derivatives Association oraz Thomson Reuters jest używana jako stopa referencyjna dla kontraktów swap na stopy procentowe. Te z kolei są powszechnie używane przez przedsiębiorstwa czy gminy jako zabezpieczenie kredytów długoterminowych.

ISDAfix miała być przedmiotem nadużyć w latach 2009 – 2012, kiedy to powszechnym był proceder tzw. podbijania zamknięcia. Polegał on na wysyłaniu dużych zleceń tuż przed ustaleniem stopy, tak aby brytyjski broker ICAP był zmuszony do opóźnienia notowań. Gdy ISDAfix znalazła się na odpowiednim dla banków poziomie, aktywność malała, zaś stopa pozostawała na poziomie nie odzwierciedlającym realnej aktywności rynkowej.

To może Cię zainteresować: Unia zaczyna walkę z manipulacjami LIBORem

Proceder był trudny do wykrycia, jednak oskarżyciele zgromadzili wystarczające dowody aby ukarać siedem wspomnianych banków. Największą część kary zapłaci JPMorgan – aż 52 miliony USD. Najmniej ukarany z kolei został Barclays – bank ma do zapłaty jedynie 30 milionów. Nie jest to jednak pierwsza kara jaką zapłacą brytyjscy bankierzy. W maju zeszłego roku również było prowadzone postępowanie dotyczące poprawności ustalania ISDAfix, w efekcie którego bank zgodził się zapłacić 115 milionów USD amerykańskiej CFTC.

Prywatny pozew wobec banków wciąż jest przedmiotem rozprawy w nowojorskim sądzie federalnym. Pod oskarżeniem wciąż przebywa siedem kolejnych banków. Są to UBS, BNP Paribas , Goldman Sachs, HSBC, Morgan Stanley, Nomura oraz Wells Fargo & Co.

Jak widać w całym procederze mogły brać niemal wszystkie z liczących się na świecie banków. Pokazuje to, że wiele z działań, które w efekcie szkodzą wielu podmiotom nie są dokładnie obłożone restrykcjami. Co nie jest zakazane jest dozwolone, jednak czy instytucje zaufania publicznego jakimi są banki powinny korzystać z wszelkich możliwości na zarobek?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUSD/CHF przecina strefę wsparcia
Następny artykułGBPAUD z szansą na dalsze wzrosty do 1.9880
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here