Naga MarketsBańka pękła 2 września, twierdzi Greenlight CapitalW czasie marcowej paniki giełdy pikowały w dół, gwałtownie wytracając zyski wypracowane na przestrzeni wielu miesięcy. Pomimo stałych obaw, kolejne kwartały przyniosły odbicie, które swój szczyt 2 września. Według Davida Einhorna, założyciela Greenlight Capital, wtedy właśnie doszło do pęknięcia tegorocznej bańki.

  • S&P 500 i Nasdaq Composite znajdują się ponad 5% poniżej swoich szczytów.
  • Greenlight prognozowało bańkę w sektorze technologicznym już w 2016 roku.
  • Nasdaq Composite urósł w tym roku o 27,5%.

Technologia liderem wzrostów

Po chwilowych obawach inwestorów o przyszłość rynku, szybko stało się jasne, że straty akcji sektorów dotkniętych przez pandemię zostaną zastąpione przez aktywa innych branż. Rajd między innymi spółek technologicznych i e-commerce doprowadził do rekordowych wartości indeksów S&P 500 i Nasdaq Composite.

Nasza hipoteza robocza, która może zostać obalona, jest taka, że 2 września 2020 r. miał miejsce szczyt, a bańka już pękła. – twierdzi Einhorn.

Zobacz również: Allegro z największym udziałem w WIG20. Cena akcji nadal rośnie

S&P 500 osiągnął na początku września poziom 3580,84 punktów, a Nasdaq Composite przekroczył nawet próg 12056 punktów. Od tego momentu rozpoczęły się spadki, które trwały przez większą część września. W ich wyniku indeksy wróciły do poziomów z lipca i pod koniec października ich wartość jest wciąż o ponad 5% niższa od historycznego maksimum.

Bańka nie przestraszyła inwestorów na S&P 500 i Nasdaq

Nie oznacza to, że rynek nie podniósł się po wczesnowiosennym załamaniu i ponownie 2020 rok jest okresem strat. Nasdaq zyskał w tym roku 27,5%, a S&P 500 4,7%.

Greenlight przewidywało bańkę już w 2016 roku, kiedy to poziomy amerykańskich indeksów wróciły do tych sprzed pęknięcia bańki dotcomów. Przewidywania firmy okazały się nietrafione, a inwestorzy udowodnili, że tym razem ich wiara w spółki technologiczne jest dużo większa.

Jak podaje MarektWatch, wśród czynników, które sygnalizują bańkę Einhorn wymienia m.in.: koncentracje kapitału w jednym sektorze, zbyt silną reakcję na podział akcji i bardzo wysoki wolumen obrotu instrumentami spekulacyjnymi.

Wykres przedstawiający zmianę wartości Nasdaq Composite w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here