Naga MarketsBHP Billiton pierwszy raz od prawie 30 lat tnie dywidendy
BHP Billiton pierwszy raz od prawie 30 lat tnie dywidendy

Największy na świecie koncern wydobywczy BHP Billiton pierwszy raz od 1988 roku zdecydował się na cięcie dywidendy wypłacanej swoim inwestorom. Krok jest spowodowany bardzo silnymi spadkami cen surowców oraz towarów od dekady oraz wysokimi poziomami zadłużenia.

W oficjalnym oświadczeniu (które można znaleźć tutaj) spółka informuje, że przychody spadły o 92%, mocno rozmijając się z oczekiwaniami, do poziomu $412 milionów (za okres sześciu miesięcy liczonych do końca grudnia). Rok wcześniej wynik wynosił natomiast $4,9mld.

Posiadające swoją główną siedzibę w Melbourne przedsiębiorstwo obcięło dywidendy z 62 centów do 16 centów na akcję. BHP planuje wdrożyć nową politykę dywidendową, na mocy której wypłacać będzie co najmniej 50% sumy zysków raportowanych w każdym okresie sprawozdawczym.

Odbierz darmowy e-book Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych dostępny w darmowej strefie Learn Comparic.pl

Odbieram e-booka

Dodatkowo spółka ogłosiła przetasowania na szczeblu kierowniczym – głównodowodzący oddziałem związanym z wydobyciem rudy żelaza Jimmy Wilson oraz Tim Cutt zajmujący się rynkiem paliwowym mają opuścić szeregi konglomeratu. Były dyrektor ds. rynku węglowego Mike Henry przejmie dowodzenie nad wszystkimi australijskimi aktywami.

Warta prawie 70 miliardów firma dotknęła dziesięcioletnich dołków w zeszłym roku po katastroficznym w skutkach wypadku w brazylijskiej kopalni rudy żelaza, której jest współwłaścicielem. W przeciwieństwie do niektórych przedstawicieli branży, BHP w 2016 roku nadal notuje spadki – wszystko za sprawą rozmów z brazylijskim rządem na temat zadośćuczynienia, którego łączna wartość może wynieść nawet 7 miliardów dolarów. W ciągu minionych 12 miesięcy spółka osuwała się o ponad 50%.

BHP
BHP Billiton

Obecnie akcje notują jednak delikatne odbicie i wskaźniki techniczne sugerują chęć dalszego rozwoju tendencji popytowej:

Źródło: Investing.com
Źródło: Investing.com

Wykres D1 notowań spółki pokazuje, że po rozrysowaniu się podwójnego dna (prawie 10-letnie minima), cena zaczęła odbijać. Powoli zbliżamy się do linii szyi – jeżeli zostanie pokonana, wtedy mierzony zasięg formacji double bottom powinien wynieść cenę w okolice 22.58 (poziomy z listopada 2015):

d1

 

Zapoznaj się z innymi analizami spółek zagranicznych na portalu Comparic.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here